3. července 2019 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Omezení letů mezi ČR a Ruskem dopadne na turistiku. Rusové přitom tvoří klíčovou klientelu

Letoun společnosti Aeroflot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun společnosti Aeroflot | foto: Aeroflot

PRAHA Případné omezení přímého leteckého spojení mezi Českem a Ruskem kvůli sporu úřadů obou států o povolení k přeletům může mít podle odborníků negativní dopad na turistiku. Ruských turistů se loni v českých hotelech a penzionech ubytovalo podle agentury CzechTourism přes 545 000 a průměrně v ČR strávili téměř osm nocí, což bylo více než u jiných národností.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže jejich počet v posledních třech letech pomalu roste, má ale daleko k roku 2013, kdy do Česka přijelo téměř 800 000 Rusů.

Každé omezení letů má podle Papeže na turistiku fatální dopad. „Všichni jsme rádi, že se turistika z Ruska začíná vracet a že zájem o Česko v Rusku roste. Pokud dojde k omezení letů, a je jedno, kdo je provozuje, přijde nazmar mnoho energie a peněz investovaných do toho, aby se ruská klientela vrátila, a aby se vrátila ta, která je schopna platit vyšší kvalitu služeb,“ uvedl Papež. 

Spor ruských a českých úřadů o povolení k přeletům v úterý vyvrcholil zrušením čtyř zpátečních letů ruské společnosti Aeroflot mezi Prahou a Moskvou. Česko podle ministerstva dopravy zrušilo povolení spojům Aeroflotu poté, co Rusko omezilo přelety ČSA přes sibiřskou část ruského území. Povolení pro ruské aerolinky v Česku i pro přelety ČSA přes Sibiř byla nakonec dočasně obnovena do 7. července. O provozu budou obě strany jednat v následujících dnech. Rusko patří k nejvytíženějším leteckým destinacím z Česka.

„Případné omezení přímého leteckého spojení mezi Českem a Ruska může mít negativní dopad na množství českých turistů cestujících do Ruska a ruských u nás, pokud se situace rychle nevyřeší, protože zájem o turistické zájezdy klesá,“ dodal ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Vedle oficiálních více než 500 000 ruských turistů ubytovaných v hotelích je podle výzkumu Institutu turismu další pětina ubytována v Česku u svých známých nebo přes ubytovací portál Airbnb. Výzkum také ukázal, že přes 60 procent ruských turistů se do Česka vrací opakovaně. Nejčastěji vyhledávají kombinaci přírodních a kulturních památek, wellness a lékařskou péči.

Průměrná útrata ruského turisty na osobu a den činí přes 2700 korun. V Česku stráví podle výzkumu v průměru téměř osm nocí, což je nad průměrem ostatních států. Individuální cesty tvoří více než polovinu a jen zhruba třetina ruských turistů využívá pro cesty do ČR služeb cestovních kanceláří. Sedm procent cestuje v rámci pracovních cest.

ČTK