27. listopadu 2009 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Omylem otevřel nouzový východ. Zbytek letu musel muž strávit odděleně

Evakualční skluzavka Airbusu A380 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evakualční skluzavka Airbusu A380 (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

Kuriózní důvod mělo pětihodinové zdržení letu z Německa do Egypta, o které se postaral čtyřiašedesátiletý muž. Před startem se mu totiž při bezpečnostním výkladu letušek podařilo otevřít nouzový východ a nafouknout skluzavku, po níž pasažéři v případě nehody opouštějí letoun. Uvedl to německý server Bild.de. Dobu do odletu podle něj pak musel důchodce strávit odděleně od rozhněvaných spolucestujících.

Do letadla, které mělo namířeno do egyptského letoviska Hurghada, nasedlo ve čtvrtek dopoledne 234 lidí. Zatímco kapitán pomalu žhavil motory Boeingu 757-300, letušky pasažéry poučovaly o bezpečnostních opatřeních. Ukazovaly jim, jak se nasazují a aktivují kyslíkové masky či kde jsou záchranné vesty. Upozornily na světelné pruhy, které vedou k nouzovým východům.

Vysvětlily také, jak se dají tyto dveře otevřít. U jednoho z "exitů" seděl čtyřiašedesátiletý důchodce, který prý výklad bedlivě sledoval. "Pohrával si s těmi páčkami. Najednou za ně zatáhl," popsal penzistovo počínání svědek.

Boční dveře odskočily a na letištní plochu se z nich vybalila nouzová nafukovací skluzavka. O pár vteřin později pilot pasažérům oznámil: "Bohužel nemůžeme odstartovat..." Všichni museli z letadla vystoupit. Všetečného muže odvedla policie.

Šedesátník vypověděl, že bezpečnostní výklad špatně pochopil a po příslušné páce sáhl instinktivně. Vyšetřovatelé mu věří. Aerolinky ale přesto zvažují to, že by po něm mohly požadovat náhradu nákladů za náhradní letadlo a další výdaje. Jde přitom o pětimístnou sumu v eurech.

Cestující odletěli o pět hodin později jiným strojem z Düsseldorfu. Na palubě nechyběl ani zvědavý důchodce. Personál ho ale do poslední chvíle od ostatních izoloval, aby ho uchránil před nadávkami a případnými výpady. "Atmosféra byla dost hustá. Hlavně rodiče s dětmi byli dost naštvaní," uvedl jeden z pasažérů. Jestli všetečný pasažér seděl znovu u nouzového východu, není známo.

ČTK, Lidovky.cz