8. prosince 2011 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Opencard bez osobních údajů bude rovnocenná

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Praha začne v lednu vydávat kartu opencard bez zpracování osobních údajů za stejných podmínek jako kartu s osobními údaji. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zatím neupřesnil, zda budou obě karty zadarmo, nebo zpoplatněny.

Podle mluvčího opencard Martina Opatrného je vydávání po technické stránce připraveno, je nutné pouze rozhodnout, za jakých podmínek bude možné kartu získat.

Vydávání karet na jméno a karet bez zpracování osobních údajů za stejných podmínek Praze nařídil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

"Nelze připustit, aby se třeba cena karty lišila v tom, že by za cenu sběru osobních údajů lidé měli kartu levnější," řekl už dříve předseda ÚOOÚ Igor Němec.

Opencard

Kartu opencard má zhruba 950 tisíc lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni také získat slevy. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie na konci srpna obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Ty, u kterých lidé uvádějí osobní údaje, jsou vydávány zdarma. Za anonymní přenosnou kartu, kterou může sdílet více lidí, se platí 200 korun, je u nich také dražší jízdné v MHD. Úřad dal Praze už několik termínů, vždy se obě strany dohodly na jejich posunutí.

Karta, u které se nebudou v systému uchovávat osobní údaje, bude podle Opatrného vypadat podobně jako ta osobní. Bude na ní fotka a jméno držitele. "Pokud ale držitel kartu ztratí, nebude možné na novou přehrát kupon na MHD tak, jak je to běžné u osobních karet," konstatoval Opatrný.

Opencard jako platební karta

Praha od letošního února převzala správu projektu od hlavního dodavatele, firmy Haguess. Podle primátora ale několik měsíců trvalo, než začal systém fungovat na magistrátních počítačích. "Už jsme na Haguessu méně závislí," konstatoval primátor. Haguess je ale stále majitelem licencí, které si město musí kupovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní město také uvažuje o novém rozvoji projektu. Už v minulosti se mluvilo například o propojení s bankou. Kartou by pak bylo možné platit například lístky do divadla. Podle primátora mají banky a jiné soukromé společnosti o vstup do projektu stále zájem a byly by ochotny se na projektu i finančně podílet.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRŮMYSLOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč