1. října 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Operace Diesel: Česko svolá až milion aut

Vozy Volkswagen na výrobní lince | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozy Volkswagen na výrobní lince | foto: Reuters

PRAHA Minimálně 148 tisíc motoristů, kteří si koupili v Česku nový vůz od koncernu Volkswagen, může koncem října očekávat zprávu z ministerstva dopravy: Ve vašem voze je automobilkou nainstalovaný podvodný software a doporučujeme vám bezplatnou návštěvu servisu.

Číslo přitom není konečné. Jak včera upozornil ministr dopravy Dan Ťok, díky stovkám tisíc dovezených automobilů ze zahraničí se může počet dotčených řidičů blížit až k milionu.

Česko přitom nehodlá nechat svolávací akci na samotném Volkswagenu. „Na dnešním jednání s automobilkou jsme došli ke shodě, že kvůli ochraně osobních údajů to raději uděláme sami. Na jejich akci a jejich místo tedy nebude zvát automobilka Škoda nebo Volkswagen, ale ministerstvo prostřednictvím Centra služeb pro silniční dopravu. My jsme ti, kdo mohou nejsnáz najít dnešní majitele vozu,“ řekl včera LN Ťok.

Jaký konkrétní zásah automobil čeká, pokud se řidič svolávací akce zúčastní? To zatím zůstává nejasné.

„Mohu potvrdit, že v rámci značky Škoda jde celosvětově přibližně o 1,2 milionu již dříve vyrobených vozů,“ uvedl tento týden mluvčí mladoboleslavské Škody Auto Jozef Baláž.

Zároveň se množí spekulace o tom, že případná úprava „podvodného“ softwaru se může dotknout i jízdních vlastností vozidla.

D. Mateju VW - Das Problem :-) 11:44 1.10.2015

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.