20. května 2012 13:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Přichází léto, řidiče čekají kvůli opravám omezení a kolony

Oprava poničené D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava poničené D1. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA České silnice s příchodem léta čeká řada oprav. Celkový rozpočet na opravu vybraných úseků, který má Ředitelství silnic a dálnic České republiky k dispozici, je pro tento rok 1,5 miliardy korun.

Největší silniční stavbou ve středních Čechách bude modernizace dálnice D1. Oprav se dočkají také povrchy dálnic D5 a D11, rychlostních komunikací i silnic první třídy, řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

ČTĚTE TAKÉ:


"V současnosti probíhá výběrové řízení na modernizaci D1 a předpokládáme zahájení prací v září letošního roku," řekla mluvčí. Na osmikilometrový úsek Šternov - Psáře bylo koncem dubna vydáno stavební povolení, zatím ale nenabylo právní moci.

Ve druhém středočeském úseku Loket - Hořice bude povolení vydáno až po podepsání generální dohody mezi ministerstvem dopravy a ministerstvem životního prostředí, upřesnila.

Dálnice D1 (ilustrační foto)

Současný stav dálnice D1

Modernizace hlavní české dopravní tepny spočívá ve výměně a rozšíření vozovky, v renovaci dálničních mostů a kanalizačního systému. Na všech pět úseků v délce téměř 40 kilometrů Ředitelství silnic a dálnic vypsalo výběrové řízení v hodnotě kolem čtyř miliard korun, na celkovou modernizaci má přiděleno 27 miliard.

Nového povrchu vozovky se podle Ředitelství silnic a dálnic dočká také úsek dálnice D5 v okolí Berouna či betonová dálnice D11 v blízkosti Prahy. Pracovat se bude také na rychlostních silnicích R6 mezi obcemi Doksy a Kamenné Žehrovice, mezi Jílovištěm a Mníškem pod Brdy na silnici R4 a na R7 v úseku Praha - Knovíz.

S opravami a dopravními komplikacemi budou muset řidiči počítat i na silnicích první třídy například mezi Mělníkem a Větrušicemi, na průtahu v Říčanech nebo mezi obcemi Kněževes a Nesuchyně na Rakovnicku. Termíny prací nejsou zatím podle mluvčí upřesněny. Na akce jsou vypsány soutěže, ale určitě většina z nich se uskuteční do konce letních prázdnin, dodala.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Letní opravy silnic se týkají také měst a obcí. Například v Kladně bude o prázdninách podle vedoucího odboru dopravy a služeb Tomáše Fujana opravena část Vodárenské ulice, která patří mezi frekventované silnice největšího středočeského města. Opravy vyjdou zhruba na 2,2 milionu korun.

 "Další opravy budou naplánovány dle finančních prostředků a aktuálního stavu rozpočtu města," uvedl Fujan. Dodal, že letos zatím byla dokončena oprava v ulici Zdeňka Petříka u základny hasičů za více než dva miliony korun a nyní se opravuje vozovka ve Vrapické ulici. Další peníze směřují do oprav výtluků a frézování silnic.

Lidovky.cz, ČTK