Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Oprava stanice metra B Jinonice vyjde na 145 milionů korun

Stanice pražského metra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice pražského metra. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Rekonstrukce stanice pražského metra B Jinonice vyjde na 145 milionů korun. Důvodem oprav je zatékání vody do stanice. Novinářům to ve čtvrtek řekl technický ředitel dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský.

Stanice bude od 7. ledna do 7. srpna 2017 pro cestující uzavřena a vlaky tudy budou projíždět. Stanice v Jinonicích byla zprovozněna v roce 1988. Následovat by měla oprava stanice metra A Skalka.

„Stanice byla k rekonstrukci vybrána, neboť je ve velmi špatném stavu. Největším problémem je právě zatékající voda a směrem z kopce do Radlic nám tu teče slušný potok,“ řekl Šurovský.

Kromě izolací budou opraveny také povrchy stěn a stropů. Skleněné takzvané tvarovky ve stanici na sloupech zůstanou. Nyní je dělníci postupně sundávají a jsou uskladněny v technických prostorách stanice. Vyměněno bude také osvětlení, které je za hranicí životnosti. Vyměněno bude sklo na bocích sloupů, které nahradí vysokopevnostní keramika. „To kvůli vandalům. V budoucnu bude ale možná třeba vyměnit i to, neboť vandalismus je disciplína, která se vyvíjí,“ řekl Šurovský.

V další fázi zamýšlí podnik rekonstruovat stanici Skalka. V ní by ale provoz nebyl zastaven. Mezi dalšími stanicemi, které potřebují opravu, jsou podle Šurovského stanice Jiřího z Poděbrad, Flora a Želivského. DPP pak chystá rovněž přípravu rekonstrukce stanice metra C Opatov.

DPP provozuje na třech linkách metra 61 stanic. Roční provoz metra vyjde na několik miliard korun. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 10.000 lidí. Praha dotuje DPP více než 10 miliardami ročně.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...