12. února 2014 17:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Opravy finišují. Podívejte se, jak prokoukne metro Národní třída

Rekonstrukce stanice pražského metra Národní třída (na snímku z 11. února) se blíží do závěrečné fáze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce stanice pražského metra Národní třída (na snímku z 11. února) se blíží do závěrečné fáze. | foto: ČTK

PRAHA Rekonstrukce stanice pražského metra Národní třída se blíží do závěrečné fáze. Dělníci brzy začnou na nástupišti připevňovat na stěny obklady. Před dokončením jsou také nové eskalátory. Stanice bude po dvouleté odstávce znovu otevřena na počátku července.

Do července podle radního pro dopravu Jiřího Pařízka (TOP 09) nebude pravděpodobně dokončena výstavba multifunkčního objektu Quadrio, dříve označovaného jako Copa centrum, který stojí nad stanicí.

Cestující se proto ze stanice dostanou po eskalátorech do suterénu budovy, odkud po dalších jezdících schodech vyjedou na roh Spálené a Purkyňovy ulice. V té době již má být dokončen plášť budovy, výstup tak bude bezpečný, uvedl Pařízek. Vstup přes obchodní komplex tak zatím zůstane uzavřen.

Rekonstrukce stanice vyjde na 380 milionů

Podle Pařízka byla stanice zasažena povodní v roce 2002, rekonstrukce proto byla potřeba důkladná. Její náklady budou přes 380 milionů korun, z toho 87 milionů zaplatil investor obchodního centra.

Vizualizace budoucí podoby jednoho z vestibulů zrekonstruované stanice metra Národní třída.
Vizualizace budoucí podoby jednoho z vestibulů zrekonstruované stanice metra Národní třída.

Vizualizace budoucí podoby jednoho z vestibulů zrekonstruované stanice metra Národní třída.

Dělníci již dokončili opravu podpěr nebo zdí ve stanici, připravili už také konstrukce, na které bude připevněno obložení. "Navazujeme na původní architektonický projekt, kdy tato stanice měla pojetí do zlata. To znamená, že navazujeme na původní žlutou barvu," řekl Pařízek.

Nainstalovány jsou již z velké části eskalátory do suterénu Quadria. Ty jsou dlouhé 63 metrů, obsahují 304 pohyblivých schodů a váží 45 tun. Podle generálního ředitele dopravního podniku Jaroslava Ďuriše odpovídají evropským normám a budou tedy pomalejší než původní ruské eskalátory.

Celá stavba bude hotova na podzim

Quadrium staví společnost CPI Group, která jej před časem koupila od firmy Copa Centrum Národní. Náklady na něj mají činit 3,3 miliardy korun. Objekt bude mít čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží.

Tvořit ho bude celkem šest budov, pět věží kanceláří a samostatně stojící bytový dům. Součástí budou kanceláře, obchodní plochy i luxusní byty. Stavba by měla být dokončena letos na podzim.

Rekonstrukce stanice pražského metra Národní třída (na snímku z 11. února) se blíží do závěrečné fáze.

Rekonstrukce stanice pražského metra Národní třída (na snímku z 11. února) se blíží do závěrečné fáze.

Před otevřením stanice bude opravena také tramvajová trať v Lazarské ulici, do jejíž blízkosti se ze stanice výtahem dostanou vozíčkáři. V ulici bude proto položena nová dlažba a bude změněn dopravní režim. Tramvaje stojící na zastávce budou blokovat průjezd automobilům, nástup cestujících tak bude bezpečnější.

Na opravu čeká také stanice Muzeum

Dopravní podnik plánuje rekonstrukci i dalších stanic metra. Letos by měla být za provozu dokončena oprava stanice Chodov, vyměněny v ní budou například světla a upraveny budou technické prostory.

ČTĚTE TAKÉ:

Na konci roku pak dopravní podnik chystá výraznou rekonstrukci stanice Muzeum A, kterou také poničila povodeň. Kvůli rozsáhlejší opravě budou vlaky zastavovat vždy jenom na jednom nástupišti. Cestující z druhého směru tak budou muset jet o stanici dále a vrátit se zpět dalším vlakem.

Letos chce také dopravní podnik připravit projektovou přípravu na modernizaci stanic Dejvická, Jinonice, Skalka a Opatov.

Lidovky.cz, ČTK