26. ledna 2012 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Osekávání linek ČSA kazí letní plány cestovek

Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety. | foto: ČTK

PRAHA Cestovní kanceláře se zlobí na České aerolinie. Nelíbí se jim, že společnost zrušila lety do některých destinací a svým obchodním partnerům to nedala vědět dopředu. Způsobí jim to podle Asociace cestovních kanceláří velké ztráty.

České aerolinie před pár dny oznámily, že ruší linky do Atén, Larnaky a několika dalších evropských měst. Jde o destinace, kam již začal prodej letních dovolených. Nečekaná změna může pro některé cestovní kanceláře znamenat škody v milionech korun. "Týká se to zhruba dvou až tří desítek cestovních kanceláří," řekl mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Půjde o miliony korun

Podle Asociace cestovních kanceláří je tedy možné, že se majitelé některých cestovek budou chtít dožadovat náhrady škody od aerolinií. Samotné aerolinie však zatím žádnou oficiální stížnost nemají.

Hlavní problém je podle Jana Papeže v tom, že nyní budou muset cestovky hledat nového dopravce, vydat nové katalogy zájezdů a zařizovat změny cestovních smluv u již prodaných zájezdů.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak České aerolinie se brání s tím, že každá letecká společnost má právo upravovat svůj letový řád v závislosti na poptávce, ekonomice dané linky a podle své vlastní strategie. Navíc charterový dopravce Holidays Czech Airlines chystá podle mluvčí ČSA na léto rozšíření míst, kam se bude létat.

To ale nemění nic na tom, že cestovní kanceláře nyní shánějí náhradu za zrušené linky. Pro lidi to bude znamenat nejspíš zdražení. "Je to nepříjemné. Budeme to muset řešit využitím nějaké jiné společnosti. Aco se už prodalo, budeme muset klientům vyměnit," říká jednatelka CK Viamare Lenka Beláková.

Nyní firma hledá náhradní možnosti. "Asi budeme muset létat s maďarskými aerolinkami. To bude jistě znamenat zvýšení cen kvůli letu s přestupem," dodává Beláková s tím, že se nyní nedá odhadnout, o kolik by ceny mohly stoupnout.

Do jednání ovšem vstupuje také letecká společnost Travel Service. Poté co ČSA oznámily zrušení některých linek, začala aktivně oslovovat cestovní kanceláře s vlastní nabídkou. Právě do Larnaky totiž létá její dopravce Smart Wings.

"Nyní probíhá celá řada jednání. Zvažujeme, že zvýšíme frekvenci pravidelných letů do Larnaky ze dvou na čtyři lety týdně. Uvažujeme také o otevření nových destinací," řekla mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. O jaká města by se mělo případně jednat, zatím společnost nechce zveřejnit.

Potíže pro cizí turisty

Změna letového řádu ČSA přinese problémy i zahraničním turistům, kteří se chystali na dovolenou do Česka. V případě příjezdového cestovního ruchu totiž hraje roli zrušení linek ČSA z Osla a Helsinek. "Tím je velmi ohrožený příjezdový cestovní ruch ze Skandinávie," upozornil Jan Papež.

Agentury, které prodávají letenky, mají nyní kvůli změnu letového plánu plno práce. "Samozřejmě že to pociťujeme. Je to nepříjemné. Na druhou stranu ale změny letových řádů jsou běžné a je to zvladatelné," říká Josef Trejbal, ředitel prodejce letenek Letuška. cz.

Ten, kdo si už koupil letenku na některou ze zrušených linek, má nyní dvě možnosti.

"Cestu mohou absolvovat s využitím jiných dopravců. Je samozřejmě možnost letenku i vrátit," dodala mluvčí ČSA Hana Hejsková. V takovém případě má cestující nárok na navrácení plné částky za letenku.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.