13. dubna 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ostrava předhonila Prahu. Jako první má vlakovou linku na letiště

Slavnostní zahájení provozu na nové stanici Mošnov, Ostrava Airport. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení provozu na nové stanici Mošnov, Ostrava Airport. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Na letiště v Ostravě mohou od pondělí přijet cestující vlakem. První spoj, který vyjel z Bohumína na Karvinsku, zastavil ve stanici pojmenované Mošnov, Ostrava Airport před půl pátou ráno. Ostravské letiště je prvním v zemi, na které jezdí pravidelné vlakové spoje.

Trať mezi Sedlnicí a letištěm dlouhá 2,9 kilometru byla po mnoha letech první novou tratí, která se v Česku stavěla na „zelené louce“. Přišla na 553 milionů korun, většinu zaplatí evropské dotace. 

Součástí stavby byl zastřešený terminál, který spojuje krytá chodba s letištní odbavovací halou.

Ostravské letiště

Z ostravského letiště nyní létají pravidelné přímé linky do Prahy, Londýna, Paříže a Düsseldorfu. V letní sezoně se z Mošnova létá také do turistických destinací zejména ve Středomoří. Loni letiště přepravilo 297 691 cestujících, což bylo o 15 procent více než v roce 2013. Letiště Václava Havla v Praze loni odbavilo 11,1 milionu cestujících, brněnské letiště téměř 487 000 pasažérů.

Kvůli železničnímu napojení letiště musela Správa železniční dopravní cesty rekonstruovat 5,6 kilometru dlouhou trať mezi Studénkou a Sedlnicí. To stálo přes 300 milionů korun. Původní jednokolejná trať byla rozšířena o druhou kolej a elektrifikována. Stanice Sedlnice se asi o kilometr posouvala. Přes Studénku vede hlavní železniční koridor, který spojuje Ostravu s Prahou či Brnem.

Deset spojů denně

Na mošnovské letiště přijede každý den po železnici deset spojů, s výjimkou neděle, kdy jich bude devět. Stejný počet spojů pojede i opačným směrem. 

Většinou se však nejde o nové spoje. Do Mošnova totiž budou jezdit nejčastěji vlaky od slovenských hranic ze stranice Mosty u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, které už ve stejných časech jezdily, ale jejich trasa do neděle končila zpravidla ve Studénce. Nyní ji prodlouží.

Součástí stavby je i zastřešený terminál, který spojuje krytá chodba s letištní...
Trať mezi Sedlnicí a letištěm dlouhá 2,9 kilometru byla po mnoha letech první...

Zástupci kraje i letiště očekávají, že zpočátku bude největší využití vlaků souviset s velkými akcemi v Moravskoslezském kraji. Jednou z nich je Mistrovství světa v ledním hokeji, které v Ostravě začne 1. května. 

Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) dříve řekl, že do budoucna bude mít železnice velký potenciál v souvislosti s mošnovskou průmyslovou zónou, v níž pracuje asi 1500 lidí a za dva roky by jich mělo být o tisíc více.

Lidovky.cz, ČTK