19. června 2012 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ostravské aerolinky CCA nečekaně přerušily lety. Prý jen dočasně

Letadlo společnosti Central Connect Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Central Connect Airlines | foto: www.planes.cz

PRAHA Ostravská letecká společnost Job Air-Central Connect Airlines (CCA) zdůvodnila pondělní přerušení letů na pravidelných linkách tím, že nebyly rentabilní. Přerušení provozu je prý dočasné, firma chce optimalizovat provoz a upravit restrukturalizační plán. Uvedl to jednatel CCA Daneš Zátorský v tiskovém prohlášení.

Aerolinky CCA létaly z Prahy například do Ostravy, Lublaně, Berlína, Hannoveru a Stuttgartu. Společnost je od letošního května v úpadku, ale přesto slibovala, že své služby zachová. O tom, že firma všechny své pravidelné lety v pondělí po 21:30 nečekaně přerušila, informovala v pondělí večer mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Uvedla, že ČSA se o zákazníky ostravských aerolinek dočasně, a to do středy včetně, postarají.

ČTĚTE TAKÉ:

 "V případě všech dotčených spojů v nejbližších 48 hodinách najdeme pro své cestující alternativní spojení s využitím jiných leteckých společností. V případě, že si takové řešení nebude cestující přát, může letenku vrátit," oznámila mluvčí aerolinek.

Společnost CCA

Podle stránek společnosti CCA, jež sídlí na mošnovském letišti, provozuje firma letadla typu SAAB 340, v pasažérské verzi s kapacitou 33 cestujících a v cargo verzi. Na internetu je uvedeno, že má osm letadel.

Krajský soud v Ostravě rozhodl v květnu o úpadku CCA, ale vedení firmy tehdy uvedlo, že bude dál usilovat o záchranu aerolinek. Návrh na insolvenci společnosti podala švédská firma Siemens Financial Services kvůli dluhům za pronájem letadla. Podle tohoto návrhu jí dluží CCA více než 294 000 dolarů, tedy zhruba šest milionů korun.

Mluvčí Letiště Ostrava Michaela Kubešová řekla, že z mošnovského letiště dnes měly odletět dvě linky do Prahy. Jedna v 05:20, druhá ve 14:55.

"Vzhledem k tomu, že velkou část kapacity sedadel na těchto linkách má rezervovanou pro své klienty společnost ČSA, podařilo se nám po dohodě s touto společností pro cestující na ranní lince - 17 lidí - zajistit náhradní autobusovou dopravu," uvedla Kubešová. Cestující, kteří měli odletět odpoledne, letiště o zrušení letu informovalo. "Týká se to asi 30 lidí. Pokud se někteří, kteří neobdrží informaci, dostaví k plánovanému odletu, budeme po dohodě s ČSA opět řešit náhradní dopravu," dodala.

'Nebylo dosaženo plánované rentability,' řekl Zátorský

Zátorský zdůvodnil přerušení provozu tím, že "se nepotvrdily dlouhodobé statistiky prodeje letenek, nebylo dosaženo plánované rentability provozu jednotlivých linek". Od konce března podle něj CCA rozšířila pravidelnou linku Ostrava-Praha o další linky z Prahy, a to konkrétně do Berlína, Stuttgartu, Hannoveru, Lublaně, Záhřebu a Krakova.

Kdo je Daneš Zátorský (* 1968)

Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed)

Podnikatel Daneš Zátorský (uprostřed)

Daneš Zátorský je vlivný severomarovský podnikatel, říká se mu také ostravský kmotr. V roce 1997 založil impérium Geofin, do kterého spadá řada firem, z nichž nejvýznamnější je letecký holding CCG. Do toho patří jak aerolinky Job Air - Central Connect Airlines, tak Job Air Technic, která se zabývá opravami letadel. Obě firmy jsou teď v problémech. Pod Geofin patří také firma VOKDP, jež se zabývá stavebními pracemi a těžební činností. Pod VOKD je například společnost Slezský kámen, jež těží a zpracovává kámen.

Prostřednictvím Geofinu i VOKD držel Zátorský podíl v kampeličce Unibon, která je v likvidaci.

Zátorský v minulosti působil jako policista. Jako jeden z prvních v zemi absolvoval po revoluci makléřské kurzy. Obchodováním s akciemi dle svých slov vydělal první větší peníze, s jejichž pomocí založil například holding Geofin.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!