Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na dálnici D1 u Jihlavy skončila uzavírka kvůli demolici mostu

Na D1 strhli most.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na D1 strhli most. | foto: ČTK

JIHLAVSKO Provoz na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou byl v 09:20 obnoven. Uzavírka úseku trvala přes 13 hodin kvůli stržení mostu v rámci rekonstrukce dálnice. Původní harmonogram počítal se zprovozněním dálnice v 08:00. Bourání bylo ovšem komplikovanější, stavbaři se museli potýkat s větším množstvím železa než očekávali.

V úseku u mostu je nyní doprava omezena opět do tří zúžených pruhů, dvou na Prahu a jednoho na Brno, kvůli dokončení prací po demolici.

ČTĚTE TAKÉ:

Rychlost je snížena na 80 kilometrů za hodinu. "V souvislosti se snášením mostu jsme nemuseli v průběhu noci ani dnes ráno na objízdných trasách řešit žádnou mimořádnou událost, nedošlo k žádné dopravní nehodě a provoz probíhal bez problémů. Navíc byl velice slabý a řidiči se chovali ukázněně," řekla mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

"Most padl v 01:00," řekl Pavel Kaspar ze společnosti SETRA. Teď se ještě dokončuje demolice mostu ve svahu v uzavřené části dálnice na Brno. Ze stavby bylo podle jeho odhadů odvezeno asi 400 až 500 tun železobetonu.

Na mostu se podle něj při stavbě před třiceti lety nešetřilo, bylo v něm víc železa, než očekávali, muselo se více stříhat. Dělníci po uzavření dálnice v sobotu po 20:00 nejdříve pod mostem demontovali svodidla. Pak optické kabely, které vedou středem dálnice, zabezpečili panely. Ze zdevastovaného mostu odřezali proděravělé zábradlí.

Obří bagr nahrnul pod most na 800 tun písku, který přes den do uzavřeného pruhu navezlo několik kamionů s přívěsy. Díky pískovému lůžku nebyl povrch dálnice poškozen. Do rozebírání mostu se potom pustily čtyři demoliční bagry vybavené hydraulickými nůžkami a hydraulickými kladivy, shrnul Kaspar.

V úseku u mostu je teď doprava omezena opět do tří zúžených pruhů, a to ve dvou na Prahu a v jednom na Brno. Důvodem omezení je dokončení prací po bourání mostu. Rozmístěno bude dopravní značení ve směru na Brno pro následující etapu práce ve středním dělícím pásu - přeložky inženýrských sítí, kanalizace, optického kabelu a svodidel.

Místo zbouraného dálničního nadjezdu bude na 107. kilometru postaven nový. Jezdit by se po něm mělo začít zároveň s koncem oprav celého úseku Větrný Jeníkov - Jihlava, který je naplánován na příští léto.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...