7. září 2012 18:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

'Tunel Blanka' v Berlíně: nové letiště bude dražší - a později

Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace budovaného obřího letiště Berlin Brandenburg International. | foto: Reprofoto

BERLÍN Termín otevření nového berlínského letiště se posunul o sedm měsíců na 27. října příštího roku. Schválila to dozorčí rada letiště, jehož zprovoznění se kvůli problémům s dostavbou odložilo už potřetí.

Nové letiště na jižním okraji hlavního města má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující metropolitní letiště Tegel a Schönefeld. Jejich nástupce měl původně začít fungovat už loni na podzim, otevření však bylo posunuto na letošní červen. Měsíc před startem byl však termín kvůli problémům s protipožárním zabezpečením znovu oddálen, tentokrát na 17. března 2013.

Jak se o letišti psalo ještě v dubnu letošního roku?

O nutnosti posunout i tento termín se v Německu spekulovalo řadu týdnů, neboť nedostatky protipožárního systému a dalších technických součástí komplexu nadále přetrvávají. Kvůli částečné výměně vedení letištní společnosti se navíc téměř zastavily stavební práce.

Letiště se prodražilo o téměř 30 miliard Kč

K tomu se přidaly finanční těžkosti. Celý projekt se zatím prodražil o téměř 1,2 miliardy eur (29,5 miliardy Kč) na současné zhruba 4,3 miliardy eur (zhruba 105 miliard Kč). Provozovatel se kvůli tomu dostal do finanční tísně a na konci roku by mu mohla hrozit insolvence.

Nové letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Lidovky.cz, ČTK