Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Padělků jízdenek je prý minimum. Soudní znalec nesouhlasí

Pravá jízdenka pražské MHD (vlevo) a ta falešná  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravá jízdenka pražské MHD (vlevo) a ta falešná | foto: zpravy.rozhlas.cz

PRAHA Pražský dopravní podnik se ohradil proti informacím Radiožurnálu, který ve čtvrtek upozornil na masivní počty padělaných jízdenek v pražské MHD. Podle rozhlasu je až třetina nyní již neplatných jízdenek za 26 Kč padělaná. Dopravní podnik to měl zjistil během zpětného odkupu starých jízdenek, který nyní probíhá.

"Vnitřní audit DPP přizval k posouzení pravosti nezávislého odborníka, který posuzoval zpětně odkoupené jízdenky pouze u dvou prodejců. V žádném případě tedy nelze tvrdit, že padělky tvoří jednu třetinu všech odkoupených jízdenek," sdělila serveru Lidovky.cz vedoucí tiskového oddělení Dopravního podniku hl. m. Prahy Ilona Vysoudilová.

Jak odhalit padělek?

Na odhalených padělcích chybí chemická barva v místě označení jízdenky a také vodotisk není součástí papíru jízdenky, ale je na zadní straně jízdenky vytištěn.

Dopravní podnik kontroluje detailně všechny vrácené jízdenky pomocí kontrolní fixy a UV lampy.

Dopravní podnik podle mluvčí odkoupil od velkoodběratelů i cestujících k 14. červenci  jízdenky v hodnotě 4, 2 milionu korun. Padělky prý byly odhaleny pouze v celkové hodnotě 7 176 Kč, což činí 0,1 % celkového objemu.

Třetinu padělaných lístků našel soudní znalec v oborech výroby papíru a polygrafie Vladimír Sitta mezi těmi, které zkoumal. Údaje DPP o počtu odhalených padělků mezi odkoupenými jízdenkami považuje za nesmysl. Sám za účasti policie identifikoval padělky za 30 tisíc korun.

Výkup jízdenek, kterým je pověřena společnost Crosspoint, skončí  31. srpnu 2011. Teprve poté bude dopravní podnik znát konečná čísla. 

"Všechny případy předáváme Policii ČR, se kterou plně spolupracujeme. Zároveň v rámci naší společnosti proběhla školení zaměřená na identifikované znaky falešných jízdenek," doplnila mluvčí.

Padělanými jízdenkami se už zabývají detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "O tuto věc se pochopitelně zajímáme. V současné době je to ve fázi prověřování, kdy získáváme a vyhodnocujeme informace," řekl Českému rozhlasu mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Počet vykoupených jízdenek dopravní podnik porovnává s obdobným výkupem, který probíhal při poslední změně tarifu v roce 2008. "Zatím nedošlo k žádnému mimořádnému nárůstu vykoupených jízdenek u smluvních odběratelů," uvedla Vysoudilová.

ČTĚTE TAKÉ:

Úroveň zatím zachycených padělků je velmi vysoká. "Na rovinu musím říct, že mnoho těch ochranných prvků bylo velmi zdařile napodobeno. Troufnu si tvrdit, že běžný člověk, pokud neví, co tam má hledat a na co se má zaměřit, nemá téměř v běžném provozu šanci padělek rozeznat od originálu," sdělil Radiožurnálu soudní znalec Sitta.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...