8. dubna 2013 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Padesátka v obci se musí dodržovat i bez značky, rozhodl soud

Značka omezující rychlost na 50 km/h. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka omezující rychlost na 50 km/h. | foto: Shutterstock

BRNO Řidiči musejí respektovat maximální rychlost 50 kilometrů v hodině, i když vjedou do zastavěného území po silnici bez značky signalizující začátek obce. Vyplývá to z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl kasační stížnost řidiče z Děčínska.

Obec je v zákoně o silničním provozu vymezena primárně jako zastavěné území a jiný výklad by podle soudců vedl k nepřípustným důsledkům. "Přijede-li řidič po pozemní komunikaci do zastavěného území, měl by s ohledem na bezpečnost ostatních účastníků provozu, potenciálních chodců, zvířat nebo ochranu majetku svoji rychlost přizpůsobit jízdě v zastavěném území, bez ohledu na skutečnost, zda projel kolem značky vymezující začátek obce či nikoliv," uvedla soudkyně Marie Žišková.

Řidiče z Děčínska zastavila policejní hlídka poté, co v okresním městě projel měřeným úsekem rychlostí 108 kilometrů v hodině. Za překročení povolené rychlosti a vjezd do zákazu dostal pokutu 5000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Na půl roku také přišel o řidičský průkaz. Řidič se bránil tvrzením, že vjel do města po silnici, na níž není značka pro začátek obce. Proto prý nebyl povinen respektovat maximální povolenou rychlost.

Podobný výklad zákona by ale podle soudu vedl k absurdním a nepřípustným důsledkům. Rychlostní limit by tak neplatil například pro řidiče, který přijede do obce vlakem a v půjčovně si vyzvedne auto, nebo pro člověka, který do obce vjede po účelové komunikaci bez dopravních značek.

Limit by se při takovém výkladu nevztahoval ani na řidiče, kteří jízdu zahájili v obci nebo kteří by účelově objeli značku po poli.

Cesta s pytlem brambor kolem továrny a kruhového objezdu

Podle soudu řidič z Děčína měl a mohl vědět, že projíždí obcí. Bydlí jen asi 15 kilometrů daleko od sporného místa, řidičský průkaz má od roku 1978, navíc projížděl dlouhým zastaveným úsekem.

V přestupkovém řízení vypověděl, že vezl známému do Květinové ulice v Děčíně pytel brambor. Podle soudců lze tedy předpokládat alespoň "minimální povědomost o tom, že ulice, na níž jeho kamarád bydlí, se nachází v obci Děčín".

Neobstál ani argument, že řidič obcí projížděl v nočních hodinách za zhoršené viditelnosti. Celá trasa je totiž lemována pouličním osvětlením.

"Při projíždění hustou zástavbou s četnými restauracemi, obchody, křižovatkami, kruhovým objezdem, továrnou či benzinovou pumpou se stěžovatel nemohl domnívat, že se nachází mimo obec, ani pokud by pouliční osvětlení nefungovalo," píše se v rozhodnutí NSS.

Lidovky.cz, ČTK