1. října 2012 15:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Panteři Českých drah číhají na ostrý start v jižních Čechách

Cestující na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic se mohli 26. září poprvé svézt novým vlakem české výroby RegioPanter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic se mohli 26. září poprvé svézt novým vlakem české výroby RegioPanter. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Modré vlaky se siluetou pantera ve znaku již brzy vyrazí na železniční tratě mezi Strakonicemi – Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi. Vlak RegioPanter, jehož cena činí 113 milionů korun, představili na českobudějovickém nádraží zástupci Českých drah.

Do zkušebního provozu vyrazily první dvě jednotky už 26. září z na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic. Nová dvouvozová souprava začne pravidelně jezdit od 9. prosince také na jihu Čech.

„Věřím, že nový RegioPanter přinese očekávané zlepšení kultury cestování na železnici a zvýší zájem o veřejnou dopravu dotovanou z krajských prostředků,“ přeje si jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Dráhy představují nové stroje

Moderní souprava má kapacitu 147 míst k sezení. Vlak dosahuje rychlosti až 160 kilometrů v hodině. Ovšem jako pravidelný spoj na jihočeských železnicích bude jezdit pomaleji.

Cestující na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic se mohli 26. září poprvé svézt novým vlakem české výroby RegioPanter.

Vlaky RegioPanter již jezdí na trati z Jaroměře do Hradce Králové a Pardubic.

„Tady se vyšplhá maximálně na 120 kilometrů za hodinu. A to jen ve vybraných úsecích,“ uvedl zástupce Českých drah pro jižní Čechy Jiří Kafka.

RegioPanter má bezbariérové prostory. Cestující ve vlaku informuje o průběhu jízdy aduiovizuální systém a mohou využít bezdrátového připojení k internetu.

Další tři soupravy RegioPanter celkem za 339 milionů korun se mají na jihočeských železničních tratích objevit do roku 2014. Postupně nahradí klasické vlaky se zelenými vagony.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz