Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Papírové jízdenky v Ostravě končí, od ledna je nepůjde koupit. Nahradí je nové kreditní

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané... | foto: ČTK

Ostrava Dopravní podnik Ostrava (DPO) ruší papírové jízdenky. Jejich platnost skončí 31. března, už od 1. ledna si je ale nebude možné nikde koupit. Podnik za ně zavádí takzvané kreditní jízdenky, které bude možné koupit v nových automatech a budou se dát i dobíjet. Fungovat začínají hned. Novinářům to v pondělí řekl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Papírové jízdenky DPO ruší jako první dopravní podnik v Česku.

Zrušení papírových jízdenek DPO zdůvodňuje nárůstem elektronických plateb za jízdné i vysokými náklady na údržbu jejich odbavovacího systému. Podle ředitele tak podnik ročně ušetří deset milionů korun. Pro kreditní jízdenky budou sloužit stejné terminály jako pro bankovní karty či karty ODISky.

„Udržovat dva různé systémy, papírový a elektronický, je nesmírně náročné jak technicky, tak finančně. Vzhledem k tomu, že elektronické platby jsou v Ostravě již tři a půl roku, tak si myslíme, že je to dostatek času na to, aby adaptaci na elektronický systém zvládla i zbývající část cestujících,“ řekl Morys.

V minulosti bylo v ulicích Ostravy na 80 automatů na papírové jízdenky, DPO jejich počet postupně omezil. Jízdenky není delší dobu možné koupit u řidiče, nyní už nejsou k dostání ani v některých trafikách. Automatů na kreditní jízdenky bude 18 a budou už tento týden na důležitých dopravních uzlech. Kreditní jízdenky bude možné koupit také ve čtyřech prodejnách DPO a v pobočkách Ostravského informačního centra. Budou k dostání i v některých trafikách, ale s přirážkou.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) ruší papírové jízdenky. Jejich platnost skončí...
Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané...

Pro cestující v Ostravě tím končí možnost zaplatit hotovými penězi jen jednu jízdenku. Minimální kredit nabitý na kreditní kartu totiž bude 100 korun, tedy za čtyři jízdy (jedna jízda bude stát 24 korun). Cestující v ostravské MHD mohou zaplatit za jednotlivou jízdu bezkontaktní bankovní kartou, elektronickou peněženkou na ODISce, SMS nebo pomocí speciální aplikace v telefonu. Morys řekl, že 70 procent plateb za krátkodobé jízdenky je nyní elektronických, 30 procent stále tvoří papírové jízdenky.

„Kreditní jízdenku lze nabít na libovolný kredit, tento kredit lze potom převádět z karty na druhou kartu. Je to doplněno o řadu funkcí, které umožní jezdit i větším skupinám. Od ledna kreditní jízdenku můžou používat skupiny až o 20 lidech,“ řekl ředitel. Jízdenku budou moci využívat i děti, které si zlevněné jízdné navolí na terminálu ve vozidle.

Nabitý kredit bude platit šest měsíců. „Toto omezení je především z důvodu životnosti kreditní jízdenky, která je z ekologických důvodů papírová a uvnitř je integrovaný čip,“ řekl Morys. Pokud bude jízdenka nepoškozená, bude si cestující moci v prodejně DPO její platnost prodloužit.

„Po 12 měsících však případný zůstatek propadá. Pokud se ale zaregistruje profil na našem e-shopu, tak kredit nepropadne nikdy,“ řekl ředitel. Cestující si také bude moci nevyužitý kredit v pokladně DPO nechat vyplatit, ovšem za poplatek 50 korun.

Staré automaty a označovače jízdenek podnik nabídne k prodeji. V nových automatech bude zatím možné platit pouze bankovkami, od 1. února ale budou přijímat také karty a eura. „V jízdenkomatech si cestující všechno definuje a ovládá sám,“ řekl Morys. Další informace najdou cestující na internetových stránkách www.dpo.cz.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!