Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Papírové jízdenky v Ostravě končí, od ledna je nepůjde koupit. Nahradí je nové kreditní

Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané... | foto: ČTK

Ostrava Dopravní podnik Ostrava (DPO) ruší papírové jízdenky. Jejich platnost skončí 31. března, už od 1. ledna si je ale nebude možné nikde koupit. Podnik za ně zavádí takzvané kreditní jízdenky, které bude možné koupit v nových automatech a budou se dát i dobíjet. Fungovat začínají hned. Novinářům to v pondělí řekl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys. Papírové jízdenky DPO ruší jako první dopravní podnik v Česku.

Zrušení papírových jízdenek DPO zdůvodňuje nárůstem elektronických plateb za jízdné i vysokými náklady na údržbu jejich odbavovacího systému. Podle ředitele tak podnik ročně ušetří deset milionů korun. Pro kreditní jízdenky budou sloužit stejné terminály jako pro bankovní karty či karty ODISky.

„Udržovat dva různé systémy, papírový a elektronický, je nesmírně náročné jak technicky, tak finančně. Vzhledem k tomu, že elektronické platby jsou v Ostravě již tři a půl roku, tak si myslíme, že je to dostatek času na to, aby adaptaci na elektronický systém zvládla i zbývající část cestujících,“ řekl Morys.

V minulosti bylo v ulicích Ostravy na 80 automatů na papírové jízdenky, DPO jejich počet postupně omezil. Jízdenky není delší dobu možné koupit u řidiče, nyní už nejsou k dostání ani v některých trafikách. Automatů na kreditní jízdenky bude 18 a budou už tento týden na důležitých dopravních uzlech. Kreditní jízdenky bude možné koupit také ve čtyřech prodejnách DPO a v pobočkách Ostravského informačního centra. Budou k dostání i v některých trafikách, ale s přirážkou.

Dopravní podnik Ostrava (DPO) ruší papírové jízdenky. Jejich platnost skončí...
Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí místo papírových jízdenek takzvané...

Pro cestující v Ostravě tím končí možnost zaplatit hotovými penězi jen jednu jízdenku. Minimální kredit nabitý na kreditní kartu totiž bude 100 korun, tedy za čtyři jízdy (jedna jízda bude stát 24 korun). Cestující v ostravské MHD mohou zaplatit za jednotlivou jízdu bezkontaktní bankovní kartou, elektronickou peněženkou na ODISce, SMS nebo pomocí speciální aplikace v telefonu. Morys řekl, že 70 procent plateb za krátkodobé jízdenky je nyní elektronických, 30 procent stále tvoří papírové jízdenky.

„Kreditní jízdenku lze nabít na libovolný kredit, tento kredit lze potom převádět z karty na druhou kartu. Je to doplněno o řadu funkcí, které umožní jezdit i větším skupinám. Od ledna kreditní jízdenku můžou používat skupiny až o 20 lidech,“ řekl ředitel. Jízdenku budou moci využívat i děti, které si zlevněné jízdné navolí na terminálu ve vozidle.

Nabitý kredit bude platit šest měsíců. „Toto omezení je především z důvodu životnosti kreditní jízdenky, která je z ekologických důvodů papírová a uvnitř je integrovaný čip,“ řekl Morys. Pokud bude jízdenka nepoškozená, bude si cestující moci v prodejně DPO její platnost prodloužit.

„Po 12 měsících však případný zůstatek propadá. Pokud se ale zaregistruje profil na našem e-shopu, tak kredit nepropadne nikdy,“ řekl ředitel. Cestující si také bude moci nevyužitý kredit v pokladně DPO nechat vyplatit, ovšem za poplatek 50 korun.

Staré automaty a označovače jízdenek podnik nabídne k prodeji. V nových automatech bude zatím možné platit pouze bankovkami, od 1. února ale budou přijímat také karty a eura. „V jízdenkomatech si cestující všechno definuje a ovládá sám,“ řekl Morys. Další informace najdou cestující na internetových stránkách www.dpo.cz.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...