22. září 2016 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Parkovací zóny vytlačily auta k obchodním centrům. Zličín stání zpoplatní

„Naši zákazníci nyní zaparkují vždy a snadno,“ hlásá reklamní poutač u vjezdu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Naši zákazníci nyní zaparkují vždy a snadno,“ hlásá reklamní poutač u vjezdu... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Srpnové rozšíření barevných parkovacích zón do dalších částí Prahy vytlačilo řidiče z centra metropole na její okraje. Absence záchytných parkovišť v blízkosti stanic metra je ale často nutí odstavit svá vozidla před nákupní střediska. Obchodním domům se situace pochopitelně nelíbí. Na Zličíně proto zavádí parkovné.

„Naši zákazníci nyní zaparkují vždy a snadno,“ hlásá reklamní poutač u vjezdu do areálu zličínské Metropole. Vedení nákupního centra došla trpělivost s řidiči, kteří tam ráno zaparkovali svá auta a poté pokračovali dál do města. Od 3. října zavádí parkovné pro ty, kteří tam zůstanou déle než tři hodiny.

„Situace na parkovišti byla neúnosná. Kolem jedenácté hodiny bylo už naprosto zaplněné a naši zákazníci neměli kde zaparkovat,“ sdělila serveru Lidovky.cz Jana Češková z marketingového oddělení Metropole. Parkovací plochy by podle ní měly zůstat pro zákazníky bezplatné.

Vedení nákupního centra došla trpělivost s řidiči, kteří tam ráno zaparkovali...
„Situace na parkovišti byla neúnosná. Kolem jedenácté hodiny bylo už naprosto...

„Od pondělí do pátku budou zdarma první tři hodiny, v sobotu, neděli a během státních svátků to bude dokonce pět hodin. Považujeme to za dostatečně dlouho dobu pro naše skutečné zákazníky,“ uvedla Češková. Za každou další započatou hodinu pak návštěvníci zaplatí 50 korun. V případě, že by se během své návštěvy nákupního střediska rozhodli navštívit například kino, automyčku, wellness či bowling, parkování se jim po předložení účtenky na infostánku o dvě hodiny prodlouží.

Nedostatek míst

Na Zličíně v současnosti existují dvě takzvaná P+R parkoviště, kde lze za poplatek dvacet korun ponechat auto na celý den. Obě záchytná místa disponují podle Technické správy komunikací dohromady kapacitou 144 parkovacích míst. Ihned brzy ráno tak bývají beznadějně obsazená. Není divu, že lidé přijíždějící do Prahy za prací od Plzně pak míří na parkoviště Metropole, které zvládne pojmout až dva tisíce automobilů. K nejbližší stanici metra to odsud mají pár desítek metrů.

Zpoplatněním jednoho z největších parkovišť v Praze se problém s parkováním ještě prohloubí. Stovky aut směřujících do centra ze západní strany bude nucena hledat jiné odstavné plochy nedaleko hromadné dopravy. Část z nich se dost pravděpodobně přesune do Nových Butovic. I tam se jich ovšem vměstná jen necelých šedesát. Mnoho lidem tak nakonec nezbude, než si pořádně připlatit či se do hlavního města dopravit jinak.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se již v minulosti nechala slyšet, že rozšiřování P+R parkovišť na krajích Prahy, která mají za úkol zadržet co nejvíce řidičů, aby zbytečně nevjížděli do města, je v plánu. Zástupci pražského magistrátu, osloveni serverem Lidovky.cz, se ale k celé situaci od úterního dopoledne nevyjádřili. Dotazy, jestli se budou v krizových částech skutečně nové parkovací plochy zřizovat či proč si město při uzavírání smlouvy s obchodním střediskem nevymínilo bezplatné parkování pro veřejnost, tak zůstaly nezodpovězeny.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.