26. ledna 2009 13:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Paroubek je proti prodeji ČSA Aeroflotu

Letadlo v barvách ČSA (Ilustační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo v barvách ČSA (Ilustační foto) | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek zpochybnil případný prodej Českých aerolinií Aeroflotu. Ruská firma má podle něj netransparentní strukturu vlastnictví, navíc s podílem ruského státu. Prodej Aeroflotu by mohl ohrozit zaměstnanost v ČSA a bezpečnost letového provozu, která bytostně zajímá českou i zahraniční cestující veřejnost, uvedl dnes šéf opoziční ČSSD v tiskové zprávě.

Sociální demokraté už minulý týden zpochybnili úmysl vlády prodat ČSA v době hospodářské krize. Paroubek uvedl, že zájemců nebude mnoho a ti, co budou, nabídnou s velkou pravděpodobností nízkou cenu. ČSSD proto vyzývá vládu, aby privatizaci ČSA okamžitě zastavila.

Vláda zahájila prodej ČSA 19. ledna. Ministři schválili dokument ministerstva financí, který vymezuje podmínky výběrového řízení. Stát vlastní téměř 92 procent akcií firmy; výnos privatizace se odhaduje až na pět miliard korun. Nový majitel by měl být znám do konce letošního září.

Podle Paroubka se někteří vládní představitelé už nyní chovají tak, jako by bylo rozhodnuto, že nabyvatelem bude Aeroflot. "To je velmi špatný nápad," uvedl šéf ČSSD s tím, že problémem není, že je to ruská firma. Privatizace klíčového českého podniku by ale podle něj měla být provedena pouze společnosti, kde je jasná a transparentní vlastnická struktura. ČSA je národní přepravce, hrdost České republiky s velmi kvalitními piloty i ostatními zaměstnanci, podotkl.

Ve vlastnictví státu již například nejsou největší evropské aerolinky, kterými jsou společnosti Air France-KLM, německá Lufthansa a British Airways. U Air France stát ještě svůj částečný podíl odprodává, Lufthansu vlastní z drtivé většiny soukromí investoři a British Airways byly privatizovány již v roce 1987.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.