Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V březnu začne naráz oprava čtyř úseků D1. Co to s problémovou dálnicí udělá?

Příprava na opravy na dálnici D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava na opravy na dálnici D1 | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA Dálnici D1 čeká v březnu příštího roku zátěžový test. Pokud klapne harmonogram prací, bude více než třetina trasy mezi Prahou a Brnem rozkopaná a průjezdná jen s omezením. Nyní stavební firmy pracují na šesti úsecích, na jaře by měly opravovat hned osm částí dálnice.

Už nyní je modernizace nejvytíženější i nejponičenější české silnice v dosud největším zápřahu. V sobotu začala omezení mezi Jihlavou a Velkým Beranovem, počet opravovaných úseků tím vzrostl na šest, což je dosavadní maximum. Celá dálnice D1 do Brna by měla být hotová v roce 2020.

Řidiče takto velký rozsah prací oprávněně děsí. Když v zúženém místě dojde k nehodě nebo někdo jedoucí kolonu zastaví nevhodným přibrzďováním, prodlužuje se doba dojezdu minimálně o desítky minut.

K souběhu osmi opravovaných částí z celkových 21 mělo dojít už nyní, v říjnu a listopadu. Pravděpodobně kvůli zpožděným výběrovým řízením se však tento souběh v harmonogramu prací posunul na jaro. Novou dálnici začnou stavbaři tvořit například mezi Ostředkem a Šternovem či v úseku Humpolec – Větrný Jeníkov.

Společný start stavebních prací v březnu sice odpovídá harmonogramu, ale přesný časový soulad není jistý, záleží opět na plynulosti výběrových řízení nebo včasném předání stavenišť.

Přehled úseků dálnice D1 platný k září 2016.

Přehled úseků dálnice D1 platný k září 2016.

„Pravděpodobně vzniknou nějaké časové rozdíly. Některé faktory nemůžeme ovlivnit, výběrová řízení můžou zdržet třeba námitky neúspěšných firem k antimonopolnímu úřadu,“ připomíná Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Může se tak stát, že oproti harmonogramu začnou firmy někde omezovat dopravu třeba o měsíc později.

DALŠÍ ÚSEK V OPRAVĚ

  • V sobotu 8. 10. začala dopravní omezení v úseku Jihlava – Velký Beranov (112. – 119. kilometr). Nyní je tak v opravě šest úseků.
  • Od srpna v této části dálnice probíhaly pouze práce, které neomezovaly provoz, takže to řidiči nezaznamenali.
  • V listopadu by měly skončit práce v úsecích Ostrovačice – Kývalka a Hvězdonice – Ostředek.
  • Hotových tak bude šest úseků z 21.

Silničáři míní, že pro plynulost provozu na D1 není velký rozdíl mezi tím, zda se opravuje šest nebo osm úseků naráz, byť v těchto místech je zpravidla povolená rychlost pouze 80 kilometrů v hodině. „Když odhlédneme od nehod, bude dojezdový čas velmi podobný, rozdíl bude v řádu minut,“ tvrdí Rýdl a připomíná, že nikdy nedochází zároveň k opravě úseků, které na sebe navazují.

Fatální problém samozřejmě nastává v případě, že v opravovaném zúženém místě dojde k nehodě. Vzhledem k tomu, že tam v podstatě nelze auta pustit jinudy, logicky nastává kolaps.

Ale není to jediný důvod, který na opravované D1 přináší zásadní zpoždění. „Problém je, když si začnou řidiči v omezeních přibrzďovat, což naruší plynulost v opravovaném úseku a vznikne kolona, jakýsi virtuální semafor,“ varuje Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Nejvíce se obává oprav úseku Ostředek – Šternov mezi 34. a 41. kilometrem, odkud lidé sjíždějí do satelitů a zároveň jde o součást jakési objízdné trasy Prahy, takže tam je velmi hustý provoz. „A když snížíte rychlost naráz v osmi úsecích dálnice, bude to mít na plynulost dopravy vliv. Zároveň je jasné, že D1 se opravit musí,“ dodává Vomáčka.

Přehled úseků dálnice D1 platný k září 2016.
Aktuální plán oprav úseků na dálnici D1.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností.

Kvůli prasklinám betonových desek rozhodlo ministerstvo dopravy v roce 2011 o její celkové opravě. Celá akce mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená do 21 úseků, které se opravují postupně.

Nyní jsou hotové čtyři úseky. Celkové náklady oprav všech vybraných úseků D1 se odhadují zhruba na 14 miliard korun.

V BŘEZNU TO ZAČNE

Podle harmonogramu ŘSD začnou v březnu 2017 práce v těchto úsecích:

  • Ostředek – Šternov (34. – 41. km)
  • Hořice – Koberovice (75. – 81. km)
  • Humpolec – Větrný Jeníkov (90. – 104. km)
  • Velké Meziříčí – Lhotka (146. – 153. km)
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...