Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pendleři přinesli vládě petici s více než tisíci podpisy. Nelíbí se jim platit za povinné testy

Zleva poslanec Petr Třešňák (Piráti), Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva poslanec Petr Třešňák (Piráti), Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic... | foto: ČTK

PRAHA Petici s 1056 podpisy v úterý dopoledne před úřad vlády přinesli zástupci pendlerů. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musejí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Z úřadu si ovšem nikdo petici nepřevzal, organizátoři protestu ji proto předali přítomným zástupcům senátorů a poslanců z řad opozice, kteří ji dnes dají zástupcům vlády.

Po několikatýdenním omezení cest kvůli šíření koronaviru pendlerům vláda v minulém týdnu dovolila opět cestovat do sousedních zemí. Původně nařídila povinné testování jednou za dva týdny, minulý čtvrtek čas mezi dvěma povinnými testy zvýšila na jeden měsíc.

„Jde o diskriminaci pendlerů vůči ostatním občanům. Jiní lidé, kteří se pohybují uvnitř republiky, ať už s vyšším či nižším výskytem nákazy covid-19, tak se žádným takovým potvrzením prokazovat nemusí. Test si navíc musíme platit ze svých prostředků, což už považujeme za naprostý vrchol nesmyslnosti těch opatření,“ řekl hlavní organizátor akce Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Podle něj jsou navíc podmínky testů nelogické. „Mezi dvěma testy může člověk tu nemoc chytit, prodělat, uzdravit se a opět mít druhý negativní test a to vše během těch 30 dnů,“ podotkl. Vláda podle Průhy hází pendlerům klacky pod nohy.

‚Hon na čarodějnice‘

Podpisy začali organizátoři petice sbírat od 1. května a uzávěrku měli v pondělí. Podle Průhy i po uzávěrce přibývaly další podpisové archy, které však už nebylo možné do dokumentů připravovaných pro vládu doplnit. V pátek také pendleři protestovali na některých hraničních přechodech.

Pendlery přišli před úřad podpořit také senátor Miroslav Balatka (za STAN), poslanec Petr Třešňák (Piráti) a europoslanec Stanislav Polčák (STAN). Průha jim předal petici s podpisovými archy, protože z úřadu vlády si ji nikdo nepřevzal a podatelna neměla úřední hodiny. Zákonodárci chtějí petici dnes předat ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Balatka řekl, že současné podmínky pro pendlery považuje za hon na čarodějnice. Opatření podle něj byly v prvních týdnech pandemie zapotřebí, nyní jsou však zbytečné. Upozornil, že v některých sousedním regionech je epidemiologická situace příznivější než v Česku. Právě u těchto oblastí by tak stát měl podle senátora kontroly zrušit. Zároveň připomněl, že senátoři a poslanci z řad opozice nyní chystají stížnost na podmínky pro pendlery k Ústavnímu soudu. Ta by měla být připravena ve čtvrtek.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...