Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pěší zóna na 'Václaváku': chodci si libují, hoteliéři hlásí ztráty

Pracovník Pražských služeb nese přes Jindřišskou ulici ceduli, která z části Jindřišské a dolní půle Václavského náměstí udělá pěší zónu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník Pražských služeb nese přes Jindřišskou ulici ceduli, která z části Jindřišské a dolní půle Václavského náměstí udělá pěší zónu. | foto: ČTK

PRAHA Před zhruba měsícem se spodní část Václavského náměstí stala pěší zónou. Změnu si chválí chodci, starosti ale přinesla řidičům, kteří nově nesmí projet přilehlou Jindřišskou ulicí. Nové pěší zóně po měsíci nepřišli na chuť ani tamní hoteliéři.

Komplikovaná doprava na náměstí a v jeho okolí je podle nich obírá o zákazníky. Radnice si ale za svým krokem stojí.

PĚŠÍ ZÓNA

Pěší zóna se od Můstku rozšířila až k tramvajovým kolejím mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí počátkem dubna. Do spodní části náměstí se tak již dostanou jen zásobovací vozy a autobusy, automobily a vozy taxislužby se speciálními povolenkami. U ústí ulice nyní denně hlídkuje několik strážníků. "Konfliktů není mnoho, ale samozřejmě někdy jsou řidiči rozčilení. Pokuty ukládáme těm řidičům, kteří jsou arogantní a vysloveně odmítají dodržovat pravidla," sdělila mluvčí městské policie hlavního města Jana Přikrylová.

Změnu inicioval starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že se tak náměstí zklidní a více otevře chodcům. Už tehdy ale záměr radnice vyvolal velkou nevoli především ze strany hoteliérů. K novému řádu nejsou smířlivější ani po měsíci.

Komu zóna vlastně slouží?
"Ptám se jen, co je hlavní smysl té změny? Komu má sloužit? Rezidentům? Ti ale na Praze 1 přece nežijí na náměstí, ale především v okolních ulicích, které ale teď kvůli zóně trpí pod daleko větším náporem dopravy," míní Ivan Chadima, spolumajitel hotelu Yasmin, který sice neleží přímo na náměstí, nová pěší zóna mu ale prý uškodila.

"Pro klienty je velmi důležité, za jak dlouho se do hotelu dostanou z letiště. Sem si ale musí vystát dlouhé kolony, které jsou teď i v bočních ulicích. Přišli jsme už kvůli tomu o jednu zakázku za 600 000 korun," stěžuje si hoteliér. Proti pěší zóně jako takové nic nenamítá, myslí si ale, že radnice měla svůj záměr lépe naplánovat, s dotčenými podnikateli konzultovat a primárně řešit otázku parkování.

PODÍVEJTE SE

Jedním z nejhlasitějších kritiků pěší zóny je ředitel hotelu Ambassador, který stojí přímo v dolní části náměstí. Svými posledními kroky mu prý radnice výrazně ztížila podmínky pro podnikání a nic na tom nemění ani systém povolenek.

Neprojedou ani s povolenkou
"Za ten měsíc jsme dostali asi 200 povolenek pro osobní vozy a zhruba 90 pro autobusy. Jenže se nám už několikrát stalo, že hosty sem hlídkující strážníci nechtěli pustit, i když měli v autě vytištěné platné povolenky," řekl ředitel hotelu Vlastimil Dvořák, který dosavadní ztráty Ambassadoru z odlivu klientů vyčíslil na zhruba půl milion korun.

ČTĚTE TAKÉ

Praha 1 je ale s uzavřením náměstí spokojená a podle mluvčí Veroniky Blažkové si novou pěší zónu chválí i široká veřejnost. Případné komplikace s povolenkami jsou podle ní jen pochybením jednotlivců, ne systémovou chybou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Skutečné dopady na podnikání dotčených hotelů na Václavském náměstí a v jeho blízkém okolí se podle hoteliérů více ukážou až po prvním kvartále.

Řada z nich ale už nyní nevyloučila případné soudní pře s vedením radnice.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!