23. září 2014 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pět nej ze světa aut: GM nabídnou robota, Škoda v Rusku zase vyrábí

Cadillac XTS, na autosalonu v roce 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cadillac XTS, na autosalonu v roce 2013. | foto: Reprofoto

PRAHA Řízení auta může za určitých okolností převzít robot. Automobilka General Motors plánuje představit modely aut, které můžou zabránit havárii, když řidič usne. Auta se čím dál hůř prodávají v Rusku, kde musela načas zastavit výrobu Škoda i Opel. Projděte si zajímavé události ze světa aut za poslední dva týdny.

Škoda v Rusku znovu vyrábí

Výroba v mladoboleslavské továrně Škody Auto.

Závody v Kaluze a Nižném Novgorodu se v pondělí vrátily k výrobě škodovek. Tu musely přerušit před dvěma týdny, kdy se pro tento krok rozhodla mateřská automobilka Volkswagen, které se prodeje v srpnu propadly o celých 23 procent.

Mladoboleslavská auta takový propad nezaznamenala, meziročně si pohoršila „jen“ o necelých pět procent. Kvůli propojení s výrobou německého koncernu, ale musela výroba fabií či octavií počkat. O dalších odstávkách zatím nechtějí zástupci Škody Auto spekulovat. Rusko je pro firmu třetím největším odbytištěm, ročně tam dodává na sto tisíc aut.

Cadillac s robotem

Generální ředitel největší americké automobilky General Motors Dan Akerson si loni vydělal celkem 11,1 milionu dolarů (asi 220 milionů korun).

Šéf General Motors Dan Akerson.

Jedna z největších automobilek světa, americká General Motors, slibuje zákazníkům robotickou budoucnost. Během příštích dvou let začne prodávat vozy, které dokážou komunikovat s ostatními auty. Díky tomu můžou zabránit nehodám. Potíž je ale v tom, že i ostatní auta na silnici musí být vybavena touto technologií.

Za zhruba stejnou dobu chtějí GM nabízet i svůj Cadillac se systémem Super Cruise. Ten dokáže automaticky udržet vůz v jízdním pruhu a zachovávat bezpečnou vzdálenost od ostatních aut. V případě potřeby systém vůz bez asistence řidiče zcela zastaví.

Kia nabízí v Česku první elektromobil

Kia Soul. Automobilka začala model prodávat i jako elektromobil.

Korejská společnost Kia začala v Česku prodávat svůj první automobil poháněný elektřinou. Jde o upravený model Soul, jehož běžnou verzi zde firma už několik let prodává. K dostání bude za necelých 850 tisíc korun.

Kia bude elektromobil nabízet především firemní klientele. Dobíjecí Soul má dojezd až 212 kilometrů a dokáže jet rychlostí 145 km/h. Vyrábí se v Koreji a doba dodání jsou čtyři měsíce.

Hubené ruské roky

Konzervativní a elegantní dlouhán - Ford Mondeo.

Prodejce aut čekají v Rusku dva nevýrazné roky, tvrdí Ted Cannis ze společnosti Ford. Vede společný podnik americké firmy s ruským výrobcem Sollers. Jeho slova potvrzují aktuální statistiky: prodeje v Putinově zemi spadly v srpnu meziročně o 26 procent.

„V příštích dvou letech nečekám zlepšení. K němu je potřeba snížit úrokové sazby a zlepšit obchodní klima v zemi,“ vypočítává Cannis. K útlumu či přerušení výroby už v Rusku přistoupil například Opel či Volkswagen.

Španělé zachraňují trh EU

Země evropské unie se – narozdíl od Ruska – oklepávají z následků ekonomické krize. Jinak řečeno: Evropané se přestali bát kupovat auta. Trh s tímto zbožím roste už rok, vzpamatovává se po pěti letech poklesů.

V srpnu tomu nebylo jinak. Nejvýrazněji byl nárůst prodejů vidět trochu překvapivě v Portugalsku a Španělsku, tedy zemích, které krize stihla velmi výrazně. Lidé tam kupovali o víc než deset procent víc než loni.

mipMichal Pavec