Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jak přežít sněhovou kalamitu na silnicích. 5 věcí, které byste měli mít autě

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Sníh na silnicích může dostat posádku auta i v Česku do dramatické situace - vůz uvízne, nerozjede se a záchrana v podobě odtahové služby, hasičů nebo policie je v lepším případě desítky minut daleko. Pak může jít skutečně o zdraví, v extrémnějších případech dokonce o život. Jakou výjimečnou výbavu byste měli mít během sněhové kalamity ve svém voze?

Teplá deka nebo spacák

Ne každý vůz má kvalitní topení, které dokáže zajistit teplo v autě po celou dobu. Proto je nejlepší přibalit si teplou deku, kterou můžete přehodit přes sebe. Deka se hodí také dalším pasažérům. Strávit několik hodin ve stojícím autě v tomto počasí není žádná legrace.

Ilustrační snímek. Deka.

Voda k pití

V závějích nebo dlouhých kolonách vám bude připadat i nejbližší pumpa na míle vzdálená. Navíc každá zastávka prodlouží dobu, kterou na silnici strávíte. Dostatek tekutin je důležitý pro všechny v autě. Bez jídla vydržíte nejhůře i celý den, bez pití ne. To nejmenší, co si přejete, je zkolabovaní řidiče nebo spolucestujících.

Pití vody

Plná nádrž

Snaha vyjet zmrzlý kopec nebo pomalé rozjezdy v koloně zapříčiní velkou spotřebu benzinu nebo nafty. Pokud chcete zůstat v teple, tak musíte nechat běžet motor i při stání, jinak by se vám vybila baterie. Plná nádrž je tedy základ.

Tankování nafty.

Termoska s čajem

Něco teplého se v tomto počasí hodí vždycky. Pokud máte před jízdou čas, tak si uvařte čaj a vezměte ho s sebou v termosce. Čaj můžete nahradit také kávou, během dlouhé cesty nebo čekání na záchranu musíte zůstat bdělí.

Ilustrační snímek. Termoska s čajem.

Nabitý telefon

Během případné nehody nebo uvíznutí musíte zavolat policii, dávejte proto pozor, abyste měli z čeho. Dnešní smartphony vydrží nabité mnohdy jenom půl dne. Někteří řidiči je navíc využívají k navigaci. Proto si je před jízdou vždy nabijte, nejlépe si s sebou do auta přibalte nabíječku.

Vybitá baterie mobilu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...