Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pětkrát delší cesta. Výluka v metru citelně zasáhla Prahu, autobusy nestíhaly

Linka C. Ulustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Linka C. Ulustrační foto. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA První pracovní den prázdnin znamenal zátěžový test pro pražskou hromadnou dopravu na trase metra C. Mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání je od soboty výluka kvůli opravě pražců. Od pondělní sedmé hodiny ranní se začal provoz komplikovat.

Náhradní autobusy jezdily v ranní dopravní špičce přeplněné už z výchozích stanic, na další spoj cestující na zastávkách vyčkávali několik minut a do cíle přijížděli se zpožděním. Mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková zpoždění spojů zdůvodnila silnou individuální dopravou, podnik podle ní nasadil dostatečný počet autobusů včetně posilových a požádal o pomoc policii.

V ranní a odpolední špičce bylo podle Řehkové nasazeno 34 autobusů. K desáté hodině ranní bylo na linku X-C nasazeno kromě 34 pravidelných autobusů ještě pět posilových autobusů. Autobusy jezdí každých 75 vteřin, za hodinu jich jede 48.

„Cesta z Pankráce na Muzeum trvá metrem osm minut, dnes mi tato cesta zabrala 40 minut,“ uvedla zpravodajka agentury ČTK. Nastoupit mohla asi do pátého přistaveného autobusu, nejvíce času zabral autobusu průjezd zaplněnou magistrálou. Ve směru do centra autobusy dlouhé minuty popojížděly na Nuselském mostě a v Legerově ulici.

„Na magistrále je speciální pruh pro autobusy směrem do centra, lidé ho nerespektují,“ uvedla mluvčí Řehková. Dodala, že se podnik obrátil na policii, aby pomohla s koordinací dopravy na křižovatkách a také ve vyhraněných jízdních pruzích. Jde zejména o průjezd magistrálou přes Nuselský most, Legerovu a Wilsonovu ulici ve směru na Florenc.

Pražský dopravní podnik vyměňuje na trase metra C mezi Muzeem a I. P. Pavlova původní dřevěné pražce z roku 1972 za nové betonové. Celkem jich bude vyměněno 528. Další opravy provádí u Nuselského mostu. Kvůli rekonstrukci tratě musí cestující z Florence na Pražského povstání jezdit náhradními autobusy XC.

Výluka provozu potrvá do neděle. Opravy na historicky prvním úseku metra, tedy z Florence na Kačerov, budou letos pokračovat. Další výluka by měla být od 17. do 19. listopadu.

Na výluku upozorňují velké cedule ve vestibulech stanic a nepřetržité hlášení rozhlasu v českém a anglickém jazyce. Náhradní autobus XC jezdí z Florence na Pražského povstání a staví u všech stanic metra C v tomto úseku. Dopravní podnik zvýšil také kapacitu tramvajové linky číslo 6 nasazením dvouvozových souprav. Posílen je i provoz autobusových linek číslo 135 a 196.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!