30. dubna 2009 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA budou létat za méně, souhlasí

Piloti ČSA kvůli krizi v letectví souhlasí se snížením mezd (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piloti ČSA kvůli krizi v letectví souhlasí se snížením mezd (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Piloti Českých aerolinií souhlasí se snížením svých mezd. Platy zaměstnanců chce vedení ČSA snížit o zhruba šest procent. Důvodem je všeobecná krize v letectví. Od tohoto kroku si firma slibuje úsporu mzdových nákladů ve výši 300 milionů korun.

Podle prezidenta Českého sdružení dopravních pilotů ČSA (CZALPA) přistoupilo sdružení na návrh ČSA, který pro letošní rok počítá se snížením personálních nákladů pilotů o pět procent formou snížení jejich mezd od 1. dubna o přibližně šest procent.

"Profesní a odborová organizace CZALPA ČSA, která sdružuje přes 500 pilotů letecké společnosti ČSA, kritizuje kroky managementu i ve spojitosti s řešením ekonomické krize, ale ve snaze pomoci společnosti v této době souhlasí se snížením personálních nákladů společnosti," stojí v prohlášení CZALPA.

Rozhodnutí pilotů je z pohledu úspor ČSA významné, jelikož jejich platy se pohybují kolem 200.000 korun měsíčně, a jsou tak výrazně nad průměrem firmy.

Dohoda podle Gaspara obsahuje také garance počtu pracovních míst pilotů. "Snižování počtu provozních zaměstnanců před hlavní sezónou považujeme za chybný krok, a proto odsuzujeme i propouštění mechaniků, které ČSA oznámilo," uvedl Gaspar.

Mechanici ČSA totiž odmítli přistoupit na snížení mezd, firma jich proto 28 propustí. Celkem nyní v ČSA pracuje zhruba 500 mechaniků. ČSA tak podle Gaspara nevratně ztratí zaměstnance, kteří prošli náročnou a dlouhodobou přípravou. Gaspar upozornil, že propuštění mechaniků může způsobit problémy v pravidelnosti provozu.

Platy zaměstnanců chce vedení ČSA snížit již několik měsíců kvůli všeobecné krizi v letectví. Direktivnímu omezení však brání tříletá kolektivní smlouva, která na letošek zaručuje mzdový růst o procentní bod nad inflaci.

Vedení proto pohrozilo propouštěním, pokud si zaměstnanci platy nesníží dobrovolně na loňskou úroveň. Snížení mezd by mělo platit zatím pro tento rok. Podle plánů ministerstva financí by si starosti s mzdovými náklady měl dělat příští rok již nový majitel. V privatizačním procesu zůstaly dva subjekty, konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?