Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA odpověděli vedení: neomezenou stávkovou pohotovostí

Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed) | foto: ČTK

PRAHA České sdružení dopravních pilotů CZALPA dnes vyhlásilo neomezenou stávkovou pohotovost pilotů ČSA. Zástupci sdružení to oznámili na dnešní tiskové konferenci. Odpověděli tak na včerejší prohlášení vedení ČSA, které nabídlo svou rezignaci výměnou za to, že zaměstnanci a zejména piloti přistoupí na snížení platů.

Důvodem stávkové pohotovosti je podle pilotů snaha managementu ČSA umlčet kritiku ze strany zaměstnanců. Šéf sdružení pilotů CZALPA Filip Gaspar dostal ve středu od managementu napomenutí za údajné vynášení interních informací do médií.

"Vzhledem k tomu, že negativní mediální kampaň společnosti neprospívá, České aerolinie se k tomuto tématu nebudou veřejně vyjadřovat," uvedla dnes mluvčí firmy Hana Hejsková.

Piloti zatím nemají zatím žádný závazný termín pro vyhlášení stávky. Podle Gaspara by protest zcela jistě spustilo propuštění jeho osoby od firmy. "Pokud bude management škodit této firmě, tak důvody pro stávku rozšíříme," naznačil Gaspar, že důtka nemusí být jediným důvodem.

O připojení se ke stávkové pohotovosti uvažuje i odborový svaz leteckých techniků a inženýrů.

Jaké platy mají čeští piloti? Americké

Pilot Delta Airlines s pětiletou praxí dostává v přepočtu přes 117 tisíc korun měsíčně. Kapitán u United Airlines s více než desetiletou praxí, který pilotuje obří Boeingy 747, pak v přepočtu 236 tisíc korun. Průměrně pak kapitáni menších letadel dostávají v přepočtu totéž co piloti ČSA - 209 tisíc korun.

Pramen: FltOps.com


Výkonná rada CZALPA se podle tiskové zprávy rozeslané médiím rozhodla vyhlásit neomezenou stávkovou pohotovost, vzhledem k vyhrocené situaci a snaze managementu ČSA o umlčení zástupců zaměstnanců v posledních dnech. Podle odborářů má jejich sdružení v této věci plnou podporu svých kolegů z ECA - European Cockpit Association, která reprezentuje přes 38 tisíc pilotů ze 36 zemí Evropy.

Vedení nabídlo rezignaci

Vyjádření pilotů

České sdružení dopravních pilotů vítá včerejší prohlášení prezidenta ČSA Radomíra Lašáka. Návrh považujeme za uznání problému ve společnosti a vstřícný krok k odblokování situace ČSA a piloti jsou připraveni o jeho detailech urychleně jednat.

CZALPA vnímá návrh ze strany vedení ČSA jako dobrý signál, který může nastartovat zásadní obrat vedoucí s záchraně ČSA. V tuto chvíli můžeme jen konstatovat, že řešení pro jeho přijetí musí být přijatelné pro členskou základnu CZALPA, a proto výsledky jednání by měly být známy před konáním
mimořádné valné hromady CZALPA dne 9. září 2009.

Představenstvo ČSA včera odborům nabídlo svou rezignaci, podmínkou je ovšem podepsání dodatků ke kolektivním smlouvám ze strany odborů. Dodatky by se měly týkat snížení mezd pilotů o 30 procent, snížení mezd ostatních zaměstnanců o 15 procent a zmrazení vyplácení zaměstnaneckých benefitů.

"Chceme ukončit tuto patovou situaci a zajistit přežití firmy v krizi a dokončení privatizace. A chceme ukončit tu negativní kampaň," uvedl včera Lašák.

K Lašákovu včerejšímu návrhu se dnes zatím odboráři příliš vyjadřovat nechtěli, jelikož je podle nich příliš čerstvý a budou o něm teprve jednat. Mezi jednotlivými sdruženími zatím nepanuje shoda, nicméně návrh podle některých z nich prý neobsahuje zajištění budoucnosti vývoje firmy.

Předáci několika odborových organizací se k návrhu vyjádřili pouze za svoji osobu a jejich odpovědi se rozcházely. "Taková možnost existuje," připustil snížení platu za svoji osobu šéf odborové organizace posádek letadel Josef Maurer. Naopak zástupce leteckých mechaniků Martin Schwarzmayer vyjádřil za svou osobu kategorické ne. Podobně se vyjádřil předák leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán.

Piloti už podle svých slov na 7,5 procentní snížení platů přistoupili v minulosti.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...