30. července 2011 16:12, aktualizováno  18:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA odvolali stávku, lety se nezpozdí

Letiště Praha (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha (ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sdružení dopravních pilotů rozhodlo o zrušení protestní akce plánované od pondělí. Dohodlo se na tom s vedením Českých aerolinií. V případě protestů, kterými piloti chtěli bojovat proti propouštění v ČSA, hrozilo zpoždění i zrušení některých letů.

Díky dohodě bude letový provoz Český aerolinií zajištěn podle letového řádu a přeprava cestujících nebude ovlivněna, uvedl prezident Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) Filip Gaspar.

VÍCE O PLÁNOVANÉ STÁVCE

Mluvčí ČSA Hana Hejsková sdělila, že aerolinie rozhodnutí CZAPLA o zrušení protestu vítají. "Vedení společnosti těší, že zástupci odborové organizace pochopili důvody pro jednotlivé kroky restrukturalizace. V této souvislosti se obě strany dohodly na lepší vzájemné komunikaci," uvedla.

Propouštění nad rámec
Sdružení pilotů poukazovalo na to, že nynější propouštění pilotů je nad rámec restrukturalizačního plánu firmy a snižuje počet dopravních pilotů už v průběhu restrukturalizace, tedy o rok a půl dříve. Vzhledem ke zvyšování poptávky po letecké přepravě považovalo CZALPA snižování stavů posádek a počtu letadel za nevýhodné.

Gaspar řekl, že části loňského restrukturalizačního plánu se budou aktualizovat na základě vývoje v letecké dopravě a v nejbližší době budou projednány se zástupci odborových organizací a taktéž prezentovány zaměstnancům.

ČSA nyní propouští asi 50 pilotů. "Ty výpovědi budou předány," řekl Gaspar. ČSA se ale podle něj nyní zavázaly, že těmto pilotům pomohou a zároveň zlepší přístup k informacím. CZALPA by tak mělo být průběžně informováno o hospodaření společnosti. Ke konci roku má firma zaměstnávat 300 pilotů.

Kalousek stojí za ČSA
Restrukturalizační plán od začátku předpokládal cílový stav 27 letadel při počtu 9,3 pilota na letadlo. Pro zimní letový řád společnost počítá s 29 letouny a přibližně deseti piloty na letadlo, tedy celkem s téměř 300 piloty. V současnosti jich společnost zaměstnává zhruba 350.

Dozorčí rada ČSA podle Hejskové ve středu uznala, že ve změnách, které se dějí v Českých aeroliniích už více než rok, je třeba pokračovat, a to včetně zvyšování efektivity a plánované redukce personálních nákladů. Ty se podle ní týkají všech profesí napříč společností. Za vedení společnosti se v úterý postavil ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého ČSA plní zadání majoritního vlastníka, kterým je ministerstvo.

ČSA loni snížily provozní ztrátu na 324 milionů korun z předchozích 3,5 miliardy Kč. Výnosy aerolinií vzrostly na 19,8 miliardy korun ze 16,9 miliardy Kč v roce 2009. Ve spolupráci se svými partnery aerolinky nabízejí spojení do 91 destinací ve 45 zemích světa. Společnost zaměstnává zhruba 4000 lidí a provozuje 19 letadel Airbus, osm letadel typu Boeing a 12 turbovrtulových letadel ATR určených pro kratší vzdálenosti.

ČTK, Lidovky.cz