30. listopadu 2011 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA protestují proti 'likvidaci firmy'. Hrozí rušením letů

Letadla ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadla ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sdružení dopravních pilotů v následujících dnech zahájí protesty proti údajné likvidaci ČSA. Protesty prý způsobí zrušení některých letů. Podle tiskové mluvčí aerolinek však piloti pouze nepochopili změny, kterými národní přepravce prochází.

Sdružení doporučí pilotům, aby čerpali náhradní volno kvůli indispozici, řekl mluvčí sdružení Filip Gaspar. Akce bude mít podle sdružení za následek zrušení některých pravidelných letů Českých aerolinií.

ČTĚTE TAKÉ:

Pilotům se nelíbí, že vedení aerolinek chce na jaře 2012 přesunout sedm turbovrtulových letounů ATR do charterové společnosti Holidays Czech Airlines. Následovat je mají i čtyři letouny Airbus A320

"Jde o bezprecedentní převod části lukrativního leteckého trhu mimo mateřskou firmu, který je v rozporu s restrukturalizačním plánem, jde proti dlouhodobým zájmům firmy a nese známky přípravy na likvidaci ČSA," uvedlo sdružení.

Podle aerolinek však dnešní prohlášení CZ Alpa patří ke koloritu, který doprovází většinu změn v Českých aeroliniích. "Není k němu důvod, právě naopak. Na konci října Úřad na ochranu hospodařské soutěže schválil vznik Českého aeroholdingu, k rozdělení činností a zdrojů tedy dochází v rámci jedné Skupiny a v intencích restrukturalizačního plánu. Ze strany odborové organizace pilotů tedy zřejmě došlo k nepochopení," uvedla tisková mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed)

Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed)

Vedení aerolinek minulý týden oznámilo, že sedm letounů ATR, jejichž pronájem skončí, budou nově pronajímat Holidays Czech Airlines. Důvodem je i skutečnost, že charterové společnosti, která stejně jako ČSA patří do Českého Aeroholdingu, přibývají zákazníci.Společnost například začne létat prop největší českou cestovku Exim Tours.

Pro odsun letounů ATR se ČSA rozhodly i proto, provozování regionálních letů, která tato turbovrtulová letadla zajišťují, je pro aerolinky ztrátové.

Podle pilotů však za převodem letadel může být snaha snížit hodnotu firmy. "Tento krok by měl být alarmující pro vládu, která má v budoucnu
rozhodovat o privatizaci ČSA. V případě realizace tohoto kroku se totiž
zásadním způsobem zmenší velikost a tedy i hodnota národního dopravce," uvádí piloti v tiskové zprávě.

"Předem se omlouváme cestujícím, kterých se protestní akce dotknou. Jsme ale nuceni je podniknout v zájmu zachování českého národního dopravce," řekl prezident CZALPA Peter Žmolík.

Lidovky.cz, fabFrantišek Bouc

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!