1. července 2009 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ČSA zažalovali svého šéfa, urazil je slovy o tunelování

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

PRAHA Napětí mezi vedením Českých aerolinií a piloty se stupňuje. Piloti chystají na červenec blíže neurčený protest, oficiálně kvůli zavedení předletových kontrol bez účasti mechaniků. Oznámilo to dnes sdružení pilotů CZALPA. Kromě protestů bude organizace pilotů žalovat prezidenta firmy Radomíra Lašáka za údajné slovní napadení při dubnovém jednání o snížení mezd. Tam piloty obvinil z tunelování firmy.

Vedení firmy považuje podle mluvčí Hany Hejskové téma kontrol za uměle vyvolaný problém a mluví o minulém tunelování firmy piloty.

Protest podle pilotů nijak nenaruší chod aerolinek ani nezpůsobí ekonomické škody. Lašák se o vedení CZALPA vyjádřil nelichotivě i na stránkách firemního časopisu OKNO. Organizace nyní žádá odškodnění 500.000 Kč.

"Jednání vedení ČSA chápeme jako zoufalou snahu shodit vinu za vlastní neúspěchy v posledních letech na zaměstnance společnosti," uvedli piloti v prohlášení. Podle nich Lašák funkci nezvládá a "propadá hysterii".

Piloti prý tunelují
"Řekl jsem, že jsem rád, že končí doba, kdy výkonná rada CZALPA tuneluje tuto firmu. Nebylo to šťastné a taktické, ale je to tak," uvedl Lašák v rozhovoru pro OKNO. Podle něj předáci pilotů "svými ekonomicky nesmyslnými požadavky" připravili společnost od roku 2006 každý rok o půl miliardy korun.

Podle něj se firma v minulosti přiblížila krachu také kvůli mzdovým požadavkům organizace pilotů. "Chcete platy Lufthansy nebo British Airways? Já je každému přeji - jděte a staňte se jejich piloty, ale nepodřezávejte větev vlastní firmě a kolegům," dodal Lašák.

Šlo o platy
Spor se rozhořel naplno v prvním čtvrtletí, kdy management zahájil jednání s odborovými organizacemi o snížení platů. Důvodem je krize a snaha ušetřit letos na mzdách zhruba 300 milionů korun. Dohodu o snížení mezd podepsalo osm z devíti odborových organizací. Nepodepsali mechanici a část z nich byla propuštěna.

CZALPA přistoupila k podpisu jako poslední, takže pilotům klesly mzdy až od 1. června a nikoliv od 1. dubna jako ostatním zaměstnancům. Průměrný plat pilotů se podle neoficiálních informací pohybuje kolem 200.000 Kč měsíčně.

ČSA jsou nyní v procesu privatizace, která by měla skončit na podzim. Stejně jako ostatní společnosti se potýkají s krizí a poklesem poptávky po létání. Firma se ve čtvrtletí propadla do ztráty 1,3 miliardy Kč.

ČTK