18. března 2015 8:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti Lufthansy bojují o důchody. Kvůli stávce nepoletí ani Češi

Lufthansa (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa (ilustrační foto). | foto: Reuters

BERLÍN Piloti německých aerolinek Lufthansa od středeční půlnoci stávkují kvůli sporu o důchodový program. Na vnitrostátních a evropských linkách společnost zrušila 750 letů, včetně deseti spojů mezi Německem a Prahou. Rušení letů postihne celkem 80 tisíc cestujících.

Ve čtvrtek chce odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) na středeční akci navázat stávkou na dlouhých trasách a v nákladní dopravě.

Stávka nejvíc zasáhla letiště ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově. V obou vzdušných přístavech však podle německých zpravodajských serverů situace zůstává v ranních hodinách klidná, nevytvářejí se fronty u přepážek a nevznikají konflikty.

Velká část cestujících vůbec na letiště nedorazila a zvolila jiný způsob dopravy Protestní akce ovlivnila i spojení mezi Prahou a Německem. V 06:50 SEČ neodletěl z Letiště Václava Havla první spoj Lufthansy do Frankfurtu.

Celkem jsou odvolány čtyři páry spojů mezi Frankfurtem a Prahou a jeden pár mezi Mnichovem a Prahou. Poslední zrušený let na linkách do Česka je let z Frankfurtu, který pravidelně přistává na Letišti Václava Havla ve 22:30 SEČ.

Stávka oficiálně potrvá do středečních 23:59 SEČ, protestní akce ale ovlivní lety na krátkou vzdálenost i následující den. Lufthansa na seznamu zrušených spojů udává jedenáct letů, které se měly uskutečnit ve čtvrtek brzy ráno. Praha v tomto výčtu není.

Lety na dlouhou vzdálenost stávka nezasáhne

Z plánovaných letů jich Lufthansa kvůli stávce zrušila asi polovinu. Protest neovlivní lety na dlouhou vzdálenost, těch se ale dotkne nová stávka, kterou svaz VC vyhlásil na čtvrtek. Kromě nich postihne čtvrteční protest i nákladní dopravu. Lufthansa zatím neupřesnila, jaký dopad bude čtvrteční stávka mít na letový řád.

Letadlo A320 společnosti Lufthansa.

Letadlo A320 společnosti Lufthansa.

Odbory stávku zdůvodnily mimo jiné tím, že při jednáních z minulého týdne nebylo dosaženo pokroku ve sporu o program předčasného odchodu pilotů do důchodu. Kromě toho zůstává nedořešeno mnoho dalších tarifních otázek a nejasná je i celková budoucí strategie rozvoje Lufthansy. Ta je největším leteckým dopravcem v Evropě.

Svaz VC hrozí, že ve stávkách bude pokračovat tak dlouho, dokud vedení aerolinek neustoupí. „Můžeme stávkovat ještě několik příštích let,“ uvedl mluvčí svazu Jörg Handwerg. Podle něj není vyloučeno ani další rozšíření současné stávky nad rámec dnešního a čtvrtečního zastavení práce.

Spor mezi piloty a vedením Lufthansy o důchodový program trvá už přes rok. Loni uspořádal svaz VC deset stávek, které Lufthansu stály celkem 232 milionů eur (6,3 miliardy Kč).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!