21. listopadu 2016 19:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti Lufthansy budou ve středu stávkovat kvůli mzdám. Ovlivní to i dálkové lety

Lufthansa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lufthansa | foto: wikipedia.org

Frankfurt nad Mohanem Piloti německých aerolinek Lufthansa budou ve středu 23. listopadu stávkovat. Zvyšují tak tlak v dlouhodobém sporu o mzdy s vedením aerolinek. Stávka začne o půlnoci, trvat bude 24 hodin a ovlivní lety na krátkou vzdálenost i dálkové lety. Oznámil to v pondělí oborový svaz pilotů (VC).

Nejnovější stávka bude již 14. stávkou v aerolinkách kvůli mzdám od dubna 2014. Protesty pilotů Lufthansy v minulosti zasáhly i letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Jednání mezi piloty a vedením o mzdách na počátku tohoto měsíce zkrachovala. Odbory požadují na pět let roční zvýšení platů o 3,7 procenta. Lufthansa nabídla zvýšení jen o 2,5 procenta, což podle pilotů prakticky znamená zmrazení platů. Dohoda se týká zhruba 5400 pilotů společností Lufthansa, Lufthansa Cargo a Germanwings, napsaly agentury DPA a Reuters.

Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73 000 eur (téměř dva miliony korun) ročně, piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255 000 eur (6,8 milionu korun) ročně. I proto v minulosti velká část německé veřejnosti nesla stávky pilotů s nelibostí.

ČTK