21. února 2010 13:52, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti Lufthansy začali stávkovat, z Prahy se zruší 30 letů

Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto | foto: www.airwaysmag.com

PRAHA Vlajkové německé aerolinie Deutsche Lufthansa stojí před dosud největší stávkou pilotů v německé letecké dopravě. Mluvčí odborového svazu pilotů v neděli večer prohlásil, že stávka je minimálně v pondělí neodvratná. Stávka bude znamenat podle předběžných odhadů od pondělí do čtvrtka 30 zrušených letů na pražském letišti.

Řekla mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová s tím, že 28 letů je na trase Praha-Frankfurt a zpátky a dva Praha-Mnichov a zpět.

Stávka začne o půlnoci z neděle na pondělí a má trvat čtyři dny. Obě strany však naznačují, že jsou stále ochotny jednat o jejím ukončení, uvedla dnes agentura DPA, společnost je stále ochotna se sejít s odborovým svazem pilotů k dalším jednáním k zastavení plánované stávky, avšak bez kladení předběžných podmínek..

Odbory, které mají v plánu od dnešní půlnoci po čtyři dny stávkovat, se k možnostem jednání ani několik hodin před stávkou zatím nevyjádřily. Naděje na zrušení akce, která by těžce narušila letecký provoz mezi Německem a zbytkem světa, tak stále klesají.

První let, kterého by se zrušení mělo týkat, měl podle Lagronové původně přiletět do Prahy z Frankfurtu v pondělí v 9:30. Následovat měl let v 10:10 z Prahy.

Lufthansa zřídila pro cestující informační linku na čísle 234008234. Klienti mohou informace získat také na webové stránce www.lufthansa.com.

Lufthansa má rovněž na pražském letišti svoji pobočku, kde pasažéři budou informováni.

Německý odborový svaz pilotů nabídl v sobotu letecké společnosti Deutsche Lufthansa nová jednání, která by odvrátila čtyřdenní stávku kvůli mzdám a zachování míst. Páteční vyjednávání mezi odbory a zástupci Lufthansy zkrachovalo.

Stávková akce asi 4500 pilotů má začít v noci z neděle na pondělí a výrazně by narušila letecký provoz mezi Německem a zbytkem světa.

Lufthansa na nabídku odborů sdělila, že je k novým jednáním připravena, odbory však nesmějí požadovat nepřiměřený vliv na manažerská rozhodnutí. Mluvčí Lufthansy v pátek uvedl, že vedení chtělo nabídnout konstruktivní jednání, zástupci pilotů však od jednacího stolu odešli.

Mluvčí Lufthansy v pátek sdělil, že v pondělí se i při stávce uskuteční asi třetina plánovaných letů. Lufthansa již předem zrušila asi 600 letů a cestujícím nabízí jiné lety nebo vrácení peněz.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.