Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti podepsali. Mzdy jim spadnou o 30 procent, Lašák odchází z ČSA

Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Filip Gaspar (uprostřed) | foto: ČTK

PRAHA Prezident Českých aerolinií Radomír Lašák odchází z celým vedením z firmy. Lašák to dnes oznámil v e-mailu novinářům. Prezident ČSA Radomír Lašák v reakci plní svůj slib a odchází z firmy.

Nový předseda představenstva Českých aerolinií Miroslav Dvořák dnes podepsal se všemi odborovými organizacemi dohody o snížení mezd. Piloti přijdou o 30 procent, letušky o 15 procent a ostatní zaměstnanci o deset procent platů.

Dodatky ke kolektivní smlouvě platí od 1. listopadu. Oznámila to dnes oznámila mluvčí šéfa představenstva Eva Krejčí.

"My jsme všichni rádi, že se nám podařilo dojít k nějaké dohodě, že to nekonečné jednání končí," řekl šéf odborové organizace pilotů Filip Gaspar.

Kdo je Radomír Lašák?

Od 19. ledna 2006 prezident ČSA, mezi 19. lednem 2006 a 19. říjnem 2009 rovněž předseda představenstva ČSA. Aerolinky za Lašákova vedení procházely přípravou na privatizaci, ta se ale zkomplikovala kvůli narůstajícím ekonomickým potížím firmy (za první pololetí 2009 vykázaly ČSA ztrátu 1,8 miliardy korun.)

- 26. srpna 2009 - Představenstvo ČSA v čele s Lašákem nabídlo rezignaci, podmínkou bylo, aby odbory souhlasily se snížením mezd pilotů i ostatních zaměstnanců a zmrazením vyplácení zaměstnaneckých benefitů. Odboráři Lašákův plán odmítli. 

- 19. října 2009 - Ve funkci předsedy představenstva ČSA Lašáka nahradil generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

- 23. října 2009 - Lašák oznámil novinářům, že odchází s celým vedením z ČSA. Učinil tak v reakci na fakt, že zaměstnanci Českých aerolinií podepsali snížení platů od 1. listopadu.

"Součástí dohody nejsou žádné stávající či budoucí kompenzace. Miroslav Dvořák ocenil vstřícný přístup odborů a jejich zodpovědnost vůči budoucnosti firmy," uvedla Krejčí. Mimo jiné díky nižším platům by měly aerolinie ušetřit do konce příštího roku 1,6 miliardy korun.

Příjmy se budou snižovat ve dvou krocích. Piloti od listopadu přijdou o 20
procent platu, od ledna o dalších osm procent. Zbylá dvě procenta tvoří omezení příspěvku na důchodové pojištění, které platí pro všechny zaměstnance.

Podobně dvoufázově se sníží platy ostatních zaměstnanců.
V reakci na dohodu oznámil prezident firmy Radomír Lašák, že celé vedení včetně jeho osoby odchází. "Já i celé vedení plníme svůj slib, ze společnosti České aerolinie odcházíme a přejeme novému týmu úspěšnou realizaci restrukturalizačního plánu a i trochu štěstí," napsal Lašák v e-mailu novinářům.

Lašák by měl odejít k poslednímu říjnu, šest viceprezidentů končí dnes, viceprezident pro prodej Petr Řehák odešel již dříve. Jediným, kdo personální zemětřesení přežil, je Peter Jusko, který zůstal i členem představenstva. Na starosti má pozemní a letový provoz.

Pozici prezidenta přebírá generální ředitel letiště Praha Dvořák, který už od pondělí zastává po Lašákovi post šéfa představenstva ČSA. Podle Krejčí se Dvořák vzdal v ČSA manažerského platu do doby, než bude společnost opět v provozním zisku.

Také ostatní pozice zaujali vrcholoví manažeři z letiště. Marcela Hrdá bude řídit úseky informačních technologií a personalistky, Jiří Pos bude mít na starosti marketing a prodej. Oba již dříve v ČSA působili. Ekonomiku povede Petr Vlasák.

Aerolinie opouštějí viceprezident pro ekonomiku Jiří Hrbáček, viceprezident pro informační technologie Jiří Devát, viceprezident pro letový provoz Jan Janík, viceprezident pro marketing a prodej Petr Pištělák, viceprezident pro technický úsek Roman Planička a viceprezident pro lidské zdroje Dušan Ryban. Počet členů managementu bude k 1. listopadu snížen z devíti na pět.

ČSA

České aerolinie aktuálně bojují o přežití, ke konci roku očekávají ztrátu přes tři miliardy. Pomoci jim má právě spolupráce s letištěm. V pondělí bude vláda rozhodovat o tom, zda firmu prodá konsorciu Unimex Travel Service. Podle analytika Jana Procházky stát změnami ve vedení naznačil, že firmu neprodá.


,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...