6. října 2009 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti si stěžují, že jsou unavení a ohrožují tak pasažéry

Pilot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilot | foto: Shutterstock

LONDÝN Piloti evropských leteckých společností zorganizovali na pondělí demonstrace hned v několika zemích starého kontinentu. Důvodem je jejich nesouhlas s čím dál tím větším počtem letových hodin, které musí nalétat a které podle nich ohrožují životy pasažérů. Informovala o tom BBC.

Letecké odbory tvrdí, že současné předpisy upravující maximální počet hodin, které mohou nalétat za určité období, jsou "nebezpečné" a faktor "vyčerpanosti" podle nich stojí až za 15 procenty veškerých leteckých nehod.

Jedna z demonstrací se odehrála před budovou Evropské komise v Bruselu. Shromáždili se před ní desítky pilotů v uniformách a dalších leteckých pracovníků.

Britská asociace komerčních pilotů (Balpa) už po celé Evropě rozeslal dva miliony letáků, na kterých upozorňuje na nebezpečí vysokého počtu letových hodin. "Jedině experti věnující se problematice únavy rozumí tomu, jaký má na lidské tělo vliv létání skrze množství časových pásem, pravidelné brzké vstávání a pozdní odcházení u práce a další faktory, které jsou běžnou součástí života pilota," uvedl šéf asociace Jim McAuslan.