Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti stávkují, ČSA ruší desítky letů. Vedení hrozí vyhazovy

Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli protestům pilotů ČSA musela společnost rušit lety. | foto: ČTK

PRAHA Piloti Českých aerolinií (ČSA) zahájili protest proti restrukturalizaci firmy. Zhruba sto pilotů nenastoupilo ve čtvrtek do práce kvůli údajné indispozici. Protest si zatím vyžádal zrušení 25 obousměrných letů.

Těm, kteří dnes nenastoupili do práce a protestují tím proti restrukturalizaci firmy, České aerolinie potrestají. "Tato akce nebude a nemůže být beztrestná. Jejich chování bude mít pracovně právní následky," vzkázal prezident ČSA Philippe Moreels.

"Pilotů je na českém trhu hodně," odpověděl na dotaz, zda nebude problém najít za piloty náhradu.

Většina lidí se dozvěděla, že neodletí, až na letišti.

Většina lidí se dozvěděla, že neodletí, až na letišti.

Podle ČSA se se podobné výjimečné události v letecké dopravě stávají, aerolinie se ale snaží, aby měly na cestující co nejmenší dopad. Dopravce například požádal partnery, se kterými provozuje linky na základě takzvaného sdílení kódu, aby do Prahy poslali letadla s vyšší kapacitou. Zároveň se ČSA snaží dohodnout na pronájmu letounů a letových posádek.

Protest bude pokračovat

České sdružení dopravních pilotů (Czalpa) je rozhodnuté v protestních akcích pokračovat i v následujících dnech a vyzvalo piloty, aby nevycházeli vstříc žádostem vedení společnosti a nepomáhali mu při pokrytí chybějících spojů ve svém volném čase.

ČSA odborovému sdružení podle mluvčího Filipa Gaspara znemožnilo práci tím, že je pod pohrůžkou násilného vyvedení donutilo odejít ze svých kanceláří v budově ČSA. Společnost jim zároveň zablokovala vstupní identifikační karty, dodal.

Aerolinky nabízely cestujícím přebookování letů.

Aerolinky nabízely cestujícím přebookování letů.

Protestující piloty podporuje rovněž pozemní personál, který vyhlásil stávkovou pohotovost. Podle Gaspara ostatní profesní organizace akci pilotů zatím nepodpořili. "Kroky managementu ČSA mají zásadní dopad i na ně," řekl Gaspar s tím, že je možné, že protesty podpoří v následujících dnech.

Letadla jim půjčí dceřinná společnost

Podle Moreelse je v zimní sezoně přebytek volné letecké kapacity, sehnat náhradní letadla by proto neměl být takový problém. Z tohoto důvodu bude i finanční dopad tohoto krátkodobého pronájmu minimální.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatím se aerolinie na pronájmu letadel dohodly pouze s dceřinou společností Holidays Czech Airlines," dodal. Kolik budou ČSA protesty stát, zatím neuvedl.

Proč piloti stávkují?

Akci proti vedení ČSA vyhlásilo České sdružení dopravních pilotů (CZALPA). Pilotům vadí přesunutí jedenácti letounů z Českých aerolinií do dceřiné společnosti Holidays Czech Airlines, která se zabývá charterovou dopravou. Podle sdružení pilotů se tak vyvádí majetek z aerolinií a oslabují se jejich pozice jako síťového dopravce. Podle ČSA o žádné vyvádění majetku nejde, letadla se přesouvají v rámci jedné skupiny.

"Za nespokojeností pilotů může být rozdílný způsob odměňování v ČSA a v Holidays Czech Airlines," uvedl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. Podmínky u charterového dopravce jsou údajně horší a odměny si piloti musí zasloužit tím, že častěji létají.

Členové výkonné rady Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) mluvčí Filip Gaspar (vlevo), prezident CZALPA Petr Žmolík (druhý zleva), Ivana Kazimírová, Michal Filip a Drahomír Blažek.

Členové výkonné rady Českého sdružení dopravních pilotů (CZALPA) mluvčí Filip Gaspar (vlevo), prezident CZALPA Petr Žmolík (druhý zleva), Ivana Kazimírová, Michal Filip a Drahomír Blažek.

Snižování nákladů na zaměstnance je podle Procházky zásadní součástí restrukturalizace národního dopravce, který si v minulosti žil nad poměry, nezvládl ambiciózní navýšení flotily a zejména si neuhlídal své náklady.

Aerolinie loni snížily provozní ztrátu na 1,1 miliardy korun z předchozích 3,2 miliardy korun. Výnosy aerolinek v roce 2010 klesly na 16 miliard Kč z 19,7 miliardy v roce 2009.

Mezinárodního Letiště Leoše Janáčka Ostrava se dnešní protest pilotů výrazným způsobem nedotkl. "Zrušena musela být jedna odpolední linka do Prahy, kterou provozuje ČSA," řekla mluvčí letiště Michaela Kubešová. Obdobná situace byla i na brněnském letišti v Tuřanech.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!