16. listopadu 2009 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Piloti ve Finsku začali stávkovat. Zrušeny byly všechny lety, i ten do Prahy

Finsko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finsko | foto: Shutterstock

HELSINKY Více než 750 pilotů finské letecké společnosti Finnair dnes vstoupilo do stávky, kvůli které musely být ve Finsku zrušeny všechny vnitrostátní a mezinárodní lety. Stávka se dotýká tisíců cestujících, kteří měli s touto leteckou společností naplánovanou cestu, zrušeny byly i lety mezi Helsinkami a Prahou.

Piloti se s vedením aerolinií nedohodli na budoucích pracovních podmínkách a o víkendu odmítli dál jednat. Odborová organizace pilotů se s vedením firmy snažila dohodnout několik měsíců. Stávka by se hned první den měla dotknout až 15.000 lidí, podle některých zdrojů možná až 20.000.

V letovém řádu Finnairu je na dnešek pouze jeden let z Prahy do Helsinek. Letiště Praha bylo o jeho zrušení informováno až dnes dopoledne. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí nepřiletěl ani spoj z Helsinek, který měl přistát na Ruzyni v 10:45. Zpět se mělo letadlo vracet v 11:30.

Finnair omezil některé lety už v neděli. Ztráty, které v důsledku stávky aerolinkám vzniknou, se podle zástupců firmy budou pohybovat kolem dvou až tří milionů eur denně (od 51 do 77 milionů Kč). Nová jednání, hlavně o využití externistů, mají začít během tohoto týdne.

Lidovky.cz, ČTK