4. června 2015 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vyhlídky na otevření Blanky jsou nejisté. Výměna kabelů ještě nezačala

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

Podle plánů by se měl tunel Blanka otevřít řidičům již v září. Avšak vzhledem k tomu, že doposud nezačaly práce na výměně 50 kilometrů vadných kabelů, mluví se o možnosti odsunu termínu otevření. Magistrát i správce stavby to ale popírají

„V memorandu bylo dohodnuto, že město ČKD zajistí součinnost dodavatele stavební části tak, aby k 25. dubnu 2015 byla dokončena stavební připravenost a mohla být zahájena postupná montáž kabelů. K dnešnímu dni se tak nestalo, není proto zatím možné zahájit výměnu poškozených kabelů,“ napsal MF Dnes mluvčí ČKD Karel Samec.

V současné době jsou kabely poškozené dobou vyndané, pokládka nových ale zahájen nebyla. Podle Pavla Kočiše, mluvčího společnosti IDS, která stavbu tunelu Blanka spravuje, začnou tyto práce ve čtvrtek 4. června.

Stíháme, říká náměstek

Spekulacím o opětovném prodloužení prací přispívá fakt, že z pražského magistátu odchází dva úředníci, kteří problematice stavby tunelu Blanka nejvíce rozuměli.

„To prostě při nejlepší vůli nejde stihnout. Vždyť ty výpočty jsou jednoznačné,“ říkají zdroje MF Dnes obeznámené s celou problematikou. Naopak náměstek Petr Dolínek (ČSSD) říká: „Technicky se to stihnout dá, jedná se o pár desítek kilometrů kabelů. Žádné potíže nejsou, všechno proběhne v pořádku. Jestli si oni mezi sebou řeší časové problémy, je to jejich věc. Oni nás v harmonogramu ujistili, že to zvládnou. A na kontrolním dni v pondělí slíbili, že udělají vše, aby to stihli.“ K dodržení termínu se přiklání i IDS. „Všichni počítáme se zahájením zkušebního provozu nejpozději 15. září 2015,“ řekl mluvčí Kočiš.

Lidovky.cz