6. září 2013 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plast, nebo dřevo? Vyberte, jaká sedačka vám v MHD nejvíc sedne

Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce? | foto: DPP

PRAHA Pražský dopravní podnik opět zjišťuje, jaké sedačky mají cestující nejraději. Ve střešovickém Muzeu MHD představuje celkem osm druhů sedaček, které si mohou návštěvníci vyzkoušet a zvolit tu nejpohodlnější. Hlasovat můžete také na internetu.

Některé sedačky cestující již znají, v je k vidění i šest úplně nových prototypů. V anketě „Jaká sedačka vám sedne“ se hodnotí vzhled, materiál, pohodlí, bezpečnost, životnost či vhodnost pro tramvaje či autobusy.

„Z předchozí ankety jsme zjistili, že klesá zájem o čalouněné sedačky v MHD a začali jsme je postupně obměňovat. Nyní dáváme možnost cestujícím si je v oblíbeném Muzeu MHD všechny v klidu porovnat a vyzkoušet na jednom místě. Výsledky pak pro nás budou důležitým signálem od veřejnosti, na čem chtějí v dopravních prostředcích sedět,“ uvedl ředitel dopravního podniku Milan Křístek.

Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce?

Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce?

Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce?

Osm druhů sedaček pro pražskou MHD. Jaká vám sedne nejvíce?

Až do 17. listopadu mohou návštěvníci muzea vyplnit anketní lístek a účastnit se tak soutěže o ceny z edice dopravního podniku. Anketu můžete také vyplnit online.

Anketa

Jaká sedačka se vám líbí nejvíce?

1 11
2 51
3 12
4 15
5 44
6 8
7 9
8 15

Textilní sedačka vyjde dvakrát dráž než dřevěná

V květnu pražský dopravní podnik oznámil, že v tramvajích vymění všechny sedačky za dřevěné a v autobusech za koženkové – jsou totiž méně náročné na údržbu. „Sedačky jsou snad nejčastěji dotazovaná věc ze strany cestujících. Z průzkumů nám vyšlo, že lidé textilové sedačky kvůli hůře udržovatelné hygieně nechtějí,“ míní Křístek.

V Praze jezdí celkem 919 tramvají, u 612 z nich jsou stále ještě textilní sedáky. Podle předpokladu dopravního podniku by pak v roce 2018 mělo mít plastové či dřevěné sedačky přes 90 procent tramvají. Jedna dřevěná sedačka stojí řádově několik tisíc korun, textilní zhruba dvojnásobek.

Z 1241 autobusů jsou koženkové sedačky u 769 z nich, tedy u více než 60 procent. U starších typů autobusů, kterých je 141, budou sedáky výměny co nejdříve.

O výměně sedaček v metru zatím dopravní neuvažuje. „V metru to není tak jednoduché, platí tu přísné bezpečnostní předpisy. Na prvním místě jsou pro nás tramvaje a autobusy,“ řekl Křístek.

mevMartin Nevyhoštěný

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.