Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plynovod pod Baltem je hotový. Napouští se

plynovod Nord Stream | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plynovod Nord Stream | foto: Reuters

LONDÝN Stavbaři dnes dokončí pokládání první ze dvou větví plynovodu Nord Stream z Ruska do Německa po dně Baltského moře v délce 1200 kilometrů. Ruský plyn by měl po nové trase, která obchází východní a střední Evropu, začít proudit podle plánu letos v říjnu, sdělila společnost pro výstavbu plynovodu.

Nord Stream bude mít dvě zhruba paralelní větve a jeho celková roční kapacita z ruského přístavu Vyborg do německého přístavu Greifswald dosáhne 55 miliard krychlových metrů plynu.

Mapa podmořského plynovodu Northstream

Stavba jednoho potrubí trvala zhruba rok a druhá větev by měla být dokončena v dubnu příštího roku, řekl agentuře Reuters náměstek ředitele pro výstavbu plynovodu Ruurd Hoekstra.

Dílo Putina a Schrödera

Nord Stream vyvolával kritické reakce už proto, že je dílem monopolního vývozce ruského plynu Gazprom, nynějšího ruského premiéra Vladimira Putina a jeho velkého přítele, bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který je nyní předsedou dozorčí rady konsorcia podílníků Nord Streamu.

Gazprom má v projektu podíl 51 procent, po 15,5 procenta drží německé společnosti E.ON Ruhrgas a BASF-Wintershall a menší podíly vlastní francouzská GDF Suez a nizozemská Gasunie.

Po spojení tří trasových zón a otestování potrubí se bude první část
plynovodu postupně plnit plynem. V říjnu by hustota měla dosáhnout úrovně požadované pro dodávky. První větev bude mít roční kapacitu 27 miliard kubíků.

Extrémní délka si vynutila zónování
Do tří zón musel být plynovod rozdělen kvůli své extrémní délce. Tato technologie byla použita už pro výstavbu plynovodu Langeled o délce 1166 km z norské části Severního moře do Británie.

Nord Stream je největším ruským plynovodem postaveným po rozpadu Sovětského svazu a stát má celkem 7,4 miliardy eur (179 miliard Kč). Projekt vyvolal nevoli v Polsku a na Ukrajině, které plynovod záměrně obchází. Varšava a Kyjev se obávají, že německo-ruská spolupráce bude na úkor střední a východní Evropy.

Připravené potrubí pro podmořský plynovod Northstream

Podle zastánců projektu však nákladná výstavba plynovodu prokazuje svou oprávněnost častými spory mezi Ruskem a Ukrajinou, které v minulosti vedly k dočasným výpadkům dodávek do Evropy. Tvrdí také, že Rusko přepravu dosavadními plynovody přes východní a střední Evropu neomezí, protože plyn do Nord Streamu bude proudit z nových polí v severním Rusku.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...