Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plzeň čeká velká oprava kolejišť. Vyjde na miliardu korun

V Plzni začal jezdit nový motorový vlak s předkem tvaru žraloka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Plzni začal jezdit nový motorový vlak s předkem tvaru žraloka | foto: ČTK

PLZEŇ Začátkem příštího roku začne v Plzni další velká modernizace všech kolejí od hlavního vlakového nádraží směrem na Prahu k zastávce Plzeň-Doubravka. Akce za zhruba jednu miliardu korun bude podobná právě dokončované úpravě železničního uzlu v opačném směru na Domažlice za 950 milionů Kč.

"Probíhá soutěž na zhotovitele. Otevírání obálek bude v prosinci. Do konce ledna bude výběr dodavatele uzavřený, pokud nenastanou problémy," uvedl náměstek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Mojmír Nejezchleb. Podle náměstka se kvůli krizi ve stavebnictví přihlásila desítka potenciálních dodavatelů. Stavbu zahájí SŽDC ihned po vyhlášení vítěze, skončí v roce 2016. "Její součástí už nebudou podchody, jako je tomu u dokončovaného západního zhlaví (rozvětvení traťové koleje). Půjde vyloženě o kolejařinu na povrchu," uvedl. Akce bude opět financovaná z evropských operačních programů Doprava I a II, z nichž investorská SŽDC získá do 75 procent nákladů stavby.

ČTĚTE TAKÉ

Dokončovaná modernizace uzlu ve směru na Domažlice začala v listopadu 2011 a skončí příští rok v květnu. Železniční doprava ve směru na Cheb a Domažlice je v době oprav vždy vedena alespoň po jedné koleji. Podle hlavního inženýra Martina Krause ze SŽDC je hotovo přes 90 procent objemu prací, schází dodělat podchody z hlavního nádraží do Šumavské ulice a na druhé straně do Železniční ulice. Částečně zprovoznění podchodu do Šumavské ulice je naplánováno už na 15. prosince, řekl. Stavba rozšířila kolejiště při výjezdu z Plzně na západ na dvě dvojkolejné tratě, na koridorovou do Chebu a na trať směrem do Domažlic.

Připravovaná oprava bude další částí III. tranzitního koridoru z Prahy do Chebu, kde už je od roku 2011 hotová západní větev mezi Plzní a Chebem. Loni skončila stavba Beroun - Zbiroh, letos Zbiroh - Rokycany a v září začalo budování úseku Rokycany - Plzeň. Pokračuje i příprava optimalizace části Smíchov - Beroun, která bude rozdělena na tři úseky. Oba krajní, Praha - Černošice a Králův Dvůr - Beroun, budou hotové do roku 2018, prostřední do roku 2022. Celá západní větev III. koridoru z Prahy do Chebu, stavba za více než 30 miliard korun, zkrátí dobu cestování z Prahy do Plzně na polovinu pod hodinu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...