23. května 2012 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Plzeň podepsala zakázku století za 12 miliard

Trolejbusy v Plzni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trolejbusy v Plzni | foto: ČTK

PLZEŇ Smlouvu na údržbu a servis vozů MHD na 29 let a stavbu depa celkem za 12 miliard korun podepsalo město Plzeň a jeho dopravní podnik se sdružením čtyř firem kolem Škody Transportation.

Zastupitelé "zakázku století" odhlasovali před měsícem. Se stavbou depa se může začít hned a podle smlouvy musí být hotová do března 2014, řekla mluvčí radnice Zdeňka Kubalová.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení firem převezme servis vozů MHD včetně 240 zaměstnanců Plzeňských městských dopravních podniků a postaví depo za 1,6 miliardy korun.

Podle generálního ředitele Škody Transportation Josefa Bernarda a zastánců projektu z radnice ušetří Plzeň přes dvě miliardy korun oproti tomu, pokud by stavěla depo sama a o vozy se nadále staral dopravní podnik. Podle odpůrců je kontrakt příliš dlouhý. Upozorňují, že takto rozsáhlý projekt partnerství veřejného a soukromého sektoru v Česku neexistuje.

240 milionů ročně za servis

Plzeň má platit 240 milionů korun ročně za servis, dále bude hradit splátky za stavbu depa. Autobusové a trolejbusové depo v centru je v havarijním stavu a vozy se tam nevejdou. Tramvaje by zatím zůstaly na Slovanech, ale Škodovka nabídla, že pro ně má místo. Moderní depo s novými halami vyroste na čtyřech škodováckých hektarech.

Škoda Transportation nabídla na dubnovém jednání zastupitelstva zkrácení servisu z 29 let na deset let a převedení nového depa na město už v roce 2017 bez nároku na další finanční kompenzace. "Tyto věci nemohly být řešeny v současné smlouvě, protože by to byla její zásadní změna a tím bychom porušili podmínky výběrového řízení," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Radnice si do konce roku nechá zpracovat ekonomický i právní model upraveného projektu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.