16. února 2015 6:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stamilionový byznys pro Škodu. Bude s Mexičany montovat trolejbusy

Vizualizace trolejbusu, který bude Škoda Transportation vyrábět společně s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace trolejbusu, který bude Škoda Transportation vyrábět společně s... | foto: Škoda Transportation

GUADALAJARA/PLZEŇ Plzeňská Škodovka získala významnou zakázku v Mexiku. Za sto milionů korun se bude podílet na výrobě 25 trolejbusů pro město Guadalajara, které je druhé největší v zemi. Škoda Transportation vyhlíží další zakázky také v Brazílii a Chile.

Proniknout na mexický trh zkoušela firma už před patnácti lety. Tehdy právě v Guadalajaře testovala svůj trolejbus 14 Tr. Nyní je podle zjištění serveru Lidovky.cz bude pro toto zhruba pětimilionové velkoměsto vyrábět.

Zakázka na 25 trolejbusů je společným podnikem s tamním výrobcem autobusů Dina. Jeho vozy vybaví elektrovýzbrojí – tedy mimo jiné motorem a „tykadly“ - a pro

mění je v trolejbusy. Pro lepší představu: v dnešní době už trolejbusy jezdí téměř výhradně v karoseriích původně určených pro autobusy.

„Montáž se bude za podpory škodováckých odborníků odehrávat v Mexiku, v závodě firmy Dina nedaleko Mexico City. Hodnota naší části zakázky se pohybuje na úrovni 100 milionů korun,“ uvedl Pavel Kuch, obchodní manažer Škody Electric (dceřinná firma Škody Transportation – poz. red.).

Vizualizace trolejbusu, který bude Škoda Transportation vyrábět společně s...
Vizualizace trolejbusu, který bude Škoda Transportation vyrábět společně s...

K podpisu kontraktu došlo počátkem února tohoto roku. První cestující v Guadalajaře by se novými trolejbusy mohli svézt ještě letos.

DOBRÉ ROKY:

  • roce 2014 uzavřela Škoda Transporation kontrakty za zhruba 12 miliard korun.
  • Hlavními zahraničními kontrakty byly tramvaje pro Bratislavu, vlaky do Litvy či trolejbusy pro Budapešť.
  • Přelomový byl pro firmu rok 2013. Uzavřela smlouvy za více než 21,7 miliardy korun, z toho drtivou většinu představovaly zahraniční zakázky.
  • Nejvýznamnější byla dodávka šesti dvoupodlažních souprav včetně lokomotiv pro Deutsche Bahn, kontrakty na tramvaje do Turecka, Číny nebo na Slovensko. 

Zakázka pro tamní dopravní podnik Sistecozome je jakýmsi prototypem obchodu, které Latinská Amerika v současné době nabízí. 

Tamní velkoměsta investují nyní poměrně hodně peněz do mnohdy zastaralého vozového parku i nových spojení. V Guadalajaře nahradí škodovácké stroje i třicet let staré trolejbusy.

„Jižní Amerika pro nás představuje řadu zajímavých příležitostí. Zajímáme se jak o tendry na trolejbusy, tak i na tramvaje. V současnosti jsme kromě Mexika aktivní například v Brazílii a zkoumáme možnosti i v Chile,“ řekla mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá.

Firma v minulosti dodávala do Mexika například motory pro soupravy metra, obchodovala i ve Venezuele.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz