Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po Česku jezdí 100 tisíc aut ‚bez vlastníka‘. Na registraci mají tři týdny

Autobazar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Jen tři týdny zbývají vlastníkům aut v takzvaném polopřevodu, aby své vozy registrovali. Pokud to nestihnou, jejich auta úředně zaniknou. Takových jezdí po Česku na sto tisíc, tvrdí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Mají sice platnou technickou kontrolu, ale nemají dokončený převod. Do konce června se musí majitelé těchto aut přihlásit k jejich vlastnictví.

Jde o případy, kdy si auta koupili, ale z nějakého důvodu jej na sebe nepřihlásili v registru vozidel. Když to neudělají, tak jejich auta – podle novely zákona o pravidlech provozu na pozemních komunikacích – úředně zaniknou. Přebujelý registr aut se tak má pročistit.

K TÉMATU:

Celkový počet aut v polopřevodu se od února snížil ze 793 tisíc na současných zhruba 738 tisíc, což je asi desetina všech registrovaných vozidel. 

Více než půl milionu aut ale podle ministra Dana Ťoka již není na silnicích a byla podle něj nějakým způsobem zlikvidována. „Stát u nich tedy pravděpodobně přišel o poplatek na ekologickou likvidaci v úhrnné výši několika desítek milionů korun,“ tvrdí Ťok.

Ministerstvo v úterý odstartovalo osvětovou kampaň, která má motoristy upozornit, že na dokončení převodu vozidla již mají jen tři týdny. Po vyřazení auta z registru již nepůjde znovu přihlásit. 

Pokud takové auto zastaví dopravní policie, hrozí řidiči postih za provoz auta, které neplní technické podmínky. Pokud zaviní nehodu, bude hradit veškerou škodu.

Jednoduchou pomůckou, jak zjistit, zda je vozidlo v pořádku registrováno, je porovnat si jména vlastníků v malém a velkém technickém průkazu. Musí se shodovat. Seznam registračních značek vyřazených vozidel chce ministr zveřejnit na internetu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!