9. června 2015 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po Česku jezdí 100 tisíc aut ‚bez vlastníka‘. Na registraci mají tři týdny

Autobazar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Jen tři týdny zbývají vlastníkům aut v takzvaném polopřevodu, aby své vozy registrovali. Pokud to nestihnou, jejich auta úředně zaniknou. Takových jezdí po Česku na sto tisíc, tvrdí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Mají sice platnou technickou kontrolu, ale nemají dokončený převod. Do konce června se musí majitelé těchto aut přihlásit k jejich vlastnictví.

Jde o případy, kdy si auta koupili, ale z nějakého důvodu jej na sebe nepřihlásili v registru vozidel. Když to neudělají, tak jejich auta – podle novely zákona o pravidlech provozu na pozemních komunikacích – úředně zaniknou. Přebujelý registr aut se tak má pročistit.

K TÉMATU:

Celkový počet aut v polopřevodu se od února snížil ze 793 tisíc na současných zhruba 738 tisíc, což je asi desetina všech registrovaných vozidel. 

Více než půl milionu aut ale podle ministra Dana Ťoka již není na silnicích a byla podle něj nějakým způsobem zlikvidována. „Stát u nich tedy pravděpodobně přišel o poplatek na ekologickou likvidaci v úhrnné výši několika desítek milionů korun,“ tvrdí Ťok.

Ministerstvo v úterý odstartovalo osvětovou kampaň, která má motoristy upozornit, že na dokončení převodu vozidla již mají jen tři týdny. Po vyřazení auta z registru již nepůjde znovu přihlásit. 

Pokud takové auto zastaví dopravní policie, hrozí řidiči postih za provoz auta, které neplní technické podmínky. Pokud zaviní nehodu, bude hradit veškerou škodu.

Jednoduchou pomůckou, jak zjistit, zda je vozidlo v pořádku registrováno, je porovnat si jména vlastníků v malém a velkém technickém průkazu. Musí se shodovat. Seznam registračních značek vyřazených vozidel chce ministr zveřejnit na internetu.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.