3. září 2009 14:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po cestovkách se chystá povinné pojištění proti úpadku i pro aerolinky

Klienti SkyEurope čekají na bratislavském letišti na informace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klienti SkyEurope čekají na bratislavském letišti na informace | foto: AFP

BRUSEL Evropská komise zvažuje, že by mohla přijít s návrhem, aby evropské aerolinky musely mít povinně pojištění proti úpadku. Jedním z argumentů pro takový krok jsou nedávné krachy leteckých společností, například slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope.

Českým novinářům to dnes řekla eurokomisařka Meglena Kunevová.

Lidé by tak možná v budoucnu nemuseli být vystaveni problémům, že se ocitnou v cizině bez letenky a budou muset sami shánět náhradní způsob dopravy, tak jako se to stalo klientům SkyEurope.

Podle mediálního zástupce této společnosti Ronalda Schranze prodala firma na lety, které již neuskuteční, zhruba 280.000 letenek.

Aerolinky na rozdíl například od cestovních kanceláří povinnost mít pojištění proti úpadku nemají. Jejich klienti se tak případné náhrady musí dožadovat v případě krachu firmy u soudu.

"S přibývajícím časem máme stále víc důkazů, že v takovémto případě musíme chránit spotřebitele," podotkla Kunevová. SkyEurope totiž podle ní bohužel nejsou jediným podobným případem v poslední době.

Kunenová řekla, že v říjnu zahájí konzultace o změnách stávajících pravidel, které cestování upravují. Připustila nicméně také, že může trvat řadu měsíců a třeba i rok, než bude výkonný orgán schopný položit na stůl nějaký konkrétní legislativní návrh. O tom by pak navíc ještě rozhodovaly členské země a také Evropský parlament a dá se také očekávat i tlak z daného sektoru.

O to, aby povinné pojištění proti úpadku měly kromě cestovních kanceláří i letecké společnosti, v minulosti totiž při vyjednávání současných pravidel usilovala sdružení cestovních agentur a kanceláří. Chtěly mít stejné podmínky. Nakonec se tento požadavek ale prosadit nepodařilo.

Pokud by pojištění opravdu časem aerolinky musely mít, mohlo by se to možná projevit i na cenách letenek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz