Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po Labi připlul rekordně těžký kotel pro Počerady

Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy české přístavy překládaly. 300 tunová turbína pro elektrárnu Počerady.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy české přístavy překládaly. 300 tunová turbína pro elektrárnu Počerady. |

LOVOSICE Pomocí jeřábů dnes v přístavu v Lovosicích na Litoměřicku začala vykládka mimořádně těžkého nákladu, který připlul do Čech po Labi z Hamburku. Dva generátory, dvě plynové turbíny a jeden parní kotel budou pokračovat po silnici do Počerad, kde je společnost ČEZ využije pro výstavbu elektrárny.

Hmotnost jednotlivých kusů překračuje 300 tun. Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy Česko-saské přístavy překládaly, dorazila do cíle díky vysoké hladině Labe.

"V tomto se ukazuje nezastupitelnost lodní dopravy, kdy takto těžké kusy jsou po silnici na větší vzdálenost téměř nepřepravitelné," řekl vedoucí obchodního úseku Česko-saských přístavů Zdeněk Štol.

Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy české přístavy překládaly. 300 tunová turbína pro elektrárnu Počerady.

Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy české přístavy překládaly. 300 tunová turbína pro elektrárnu Počerady.

První dva kusy vyloží pracovníci přístavu dnes, ve čtvrtek dovezou plavidla další dva a v pátek poslední. V pondělí vyrazí již po silnici těžký náklad do 50 kilometrů vzdálených Počerad. Přeprava celé zakázky zabere podle Štola deset až 14 dní.

"Řidiči na trase musí počítat s tím, že náklad mohou potkat," uvedl Štol. Kvůli vysoké hmotnosti zásilky budou podepřeny některé přejezdové mostky, na dvou místech se budou zvedat elektrické troleje a některých dalších telefonní dráty. "Tradičním problémem jsou kruhové objezdy, jejichž počet neustále roste, ale s tím si budeme muset poradit," dodal Štol.

ČTĚTE TAKÉ:

Přepravu zásilky po Labi zajišťuje německá rejdařská společnost, náklad vezou české remorkéry s českou posádkou v polských vanách. "Takže je to taková mezinárodní spolupráce," uvedl Štol.

Upozornil také na to, že zakázka se včas dostane k zákazníkovi díky dobrému vodnímu stavu. "V jiných letech v tomto období bývá většinou v Labi málo vody, letos je to hodně o štěstí, léto nám opravdu přálo," řekl Štol.

Historicky nejtěžší zakázka, kterou kdy české přístavy překládaly. 300 tunová turbína pro elektrárnu Počerady.

Vysoký vodní stav přes prázdninové měsíce umožnil vytěžovat lodě na větší část kapacity. "V letošním roce jsme také zaznamenali zvýšený zájem o překlad těžkých kusů, a to v relaci export i import. Co se týče přepravy sypkého materiálu, je to asi stejné jako loni," uvedl Štol.

Zájem zákazníků o lodní dopravu je podle Štola obrovský. Její provoz však určuje splavnost Labe. "Nejsme schopni celoročně zajistit vodní stav, proto nemůžeme konkurovat přístavům v Německu či Nizozemsku," řekl.

Společnost Česko-saské přístavy je dceřinou firmou německé Sächsische binnenhäfen Oberelbe (Saské přístavy Horní Labe), kterou stoprocentně vlastní Svobodný stát Sasko. Lodní dopravci si opakovaně stěžují na likvidační plavební podmínky.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...