3. dubna 2012 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po Plzni jezdí černá tramvaj. Odradit má hlavně černé pasažéry

Od 2. dubna projíždí Plzní černá "pirátská tramvaj. Apelovat má hlavně na neplatící cestující. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od 2. dubna projíždí Plzní černá "pirátská tramvaj. Apelovat má hlavně na neplatící cestující. | foto: ČTK

PLZEŇ V Plzni začala jezdit tramvaj do stanice "Černé svědomí". Nejde o vtip. Dopravní podniky poslaly na trať vagony v symbolické černé barvě a zahájily tak půlroční kampaň namířenou proti neplatícím cestujícím.

Informativně-vzdělávací kampaň plzeňských dopravních podniků "Nemám černý svědomí" má tři hlavní cíle. Zábavnou formou má apelovat na slušné chování, ukázat široké veřejnosti možné dopady jízdy načerno a v neposlední řadě je i poděkováním všem, kteří jízdné poctivě platí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Cvakají vám zuby strachy? - Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!"

Kampaň reaguje na průzkum, který dokazuje, že nepoctivých cestujících pomalu přibývá. Zatímco v roce 2010 představovali 1,6 %, v roce 2011 už 2,13 % ze všech přepravovaných. Dopravní podnik tak kvůli nim ročně přijde až o 20 milionů korun. Za ty by se dalo nakoupit šest nových autobusů nebo jedna nová tramvaj.

Od 2. dubna projíždí Plzní černá

Od 2. dubna projíždí Plzní černá "pirátská tramvaj". Apelovat má hlavně na neplatící cestující.

Toto ovšem neplatí jen pro plzeňské cestující, příčinou "černé jízdy" totiž může být i zhoršující se hospodářská situace domácností v Česku, uvádí se v tiskové zprávě Plzeňského městského dopravního podniku.

Černá tramvaj bude jezdit následujících šest měsíců na všech linkách. Ve vozech cestující osloví třeba slogan "Cvakají vám zuby strachy? - Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!"

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz