20. března 2015 16:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Policie šetří kauzy ve Správě železnic s celkovou škodou 160 milionů korun

Železnice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železnice (ilustrační foto) | foto: Ropid

PRAHA Pražská policie prověřuje v souvislosti s údajným podvodem vůči Správě železniční dopravní cesty 15 různých případů s celkovou škodou 160 milionů korun.V pátek to uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Státní organizace v lednu zveřejnila, že posílala peníze na účty lidí, kteří předstírali, že jsou jejími obchodními partnery.

„Prošetřování pokračuje. V tuto chvíli mohu sdělit, že evidujeme zhruba 15 případů, které jsou zčásti dokonané a zčásti ve stadiu pokusu. Celková škoda zatím po sečtení činí 160 milionů korun,“ popsal Hulan.

Doplnil, že ne všechny tyto případy jsou založeny na nových trestních oznámeních. Některé, které mají s největší pravděpodobností na svědomí stejní pachatelé jako údajný podvod v SŽDC, předala pražské policii jiná krajská ředitelství. Policie neupřesnila, zda se ostatní kauzy týkají státních organizací, nebo soukromých firem.

SŽDC dříve uvedla, že pachatelé jí koncem loňského roku poslali dopis, v němž se vydávali za její obchodní partnery a ohlásili změnu svých bankovních účtů. Státní investorská organizace pak na tyto účty poslala desítky milionů korun.

Ředitel finančního analytického útvaru ministerstva financí Libor Kazda ke kauze v médiích uvedl, že patří k desítce velice sofistikovaných internetových podvodů, kterými se jeho útvar loni zabýval. Domnívá se, že lidé vzhledem k rozšířené elektronizaci obchodu obecně ztratili obezřetnost.

Lidovky.cz, ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.