30. července 2009 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po Praze zmodernizovali Italové i nádraží v Mariánských Lázních

Zmodernizované nádraží v Mariánských Lázních | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmodernizované nádraží v Mariánských Lázních | foto: České dráhy

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ V železniční stanici Českých drah v Mariánských Lázních mají cestující ode dneška k dispozici nové centrum sloužící k odbavení i čekání na přijíždějící vlaky. Využívat mohou kromě tří pokladen i rekonstruované toalety. Takzvané ČD Centrum vzniklo při celkové modernizaci stanice, jíž provádí asi za 93 milionů korun firma Grandi Stazioni a bude dokončena do konce roku.

Na provizorní podmínky a snížení komfortu si museli cestující v Mariánských Lázních zvykat od podzimu roku 2007, kdy oprava nevyhovující stanice začala. ČD ji společnosti Grandi Stazioni pronajaly s tím, že opravu nádraží zaplatí a poté ho bude komerčně využívat. "

Vytvoření ČD Centra bylo součástí projektu a nestálo nás v podstatě nic. Tyto odbavovací prostory budeme používat nadále po skončení rekonstrukce. Zbývající komerční plochy pak bude Grandi Stazioni pronajímat," uvedla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

Zmodernizované nádraží v Mariánských LázníchOprava mariánskolázeňského nádraží je rozdělena do dvou etap. Ta první byla dokončena koncem loňského roku. Její součástí jsou například veškeré přeložky sítí a jejich modernizace, prováděny byly i základní stavební úpravy, řekla ČTK Olga Jandová z firmy Grandi Stazioni.

Obnova stanice je součástí projektu ČD Živá nádraží. Kromě kvalitního zázemí pro cestující vznikne na nádraží asi 900 metrů čtverečních komerčních ploch, které může Grandi Stazioni provozovat za investované peníze 30 let.

Společnost Grandi Stazioni vyhrála rovněž soutěž na revitalizaci stanic ČD v Praze a v Karlových Varech. Rekonstrukce Hlavního nádraží v Praze za zhruba miliardu korun se rozběhla v roce 2006 a vcelku úspěšně pokračuje. V Karlových Varech ale Grandi Stazioni s obnovou nádraží stále nezačala.

Objekt je přitom v katastrofálním stavu. "Ukázalo se, že budova je v natolik špatném stavu, že její oprava v podstatě není možná. Proto hledáme s ČD alternativy, jak situaci řešit," dodala Jandová.

Lidovky.cz, ČTK