30. listopadu 2009 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po staletí pil soukromý most v Británii lidem krev, teď jde do dražby

Most Swinford Bridge, kde se už po staletí platí nedaněné mýtné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most Swinford Bridge, kde se už po staletí platí nedaněné mýtné. | foto: Reprofoto

EYNSHAM V přepočtu více než 2,6 milionu korun ročně vynáší soukromý most z 18. století přes řeku Temži jižně od městě Eynshamu v Anglii. A ze zisku z mýtného jeho majitel neplatí žádné daně. Toto privilegium si vymohl jeho předek v roce 1767 a místním lidem tak už po staletí pije krev. Nyní jde most do dražby, která vyvolává živý zájem, ale také hněv místních obyvatel, kteří už mají placení dost.

"Toll" (mýtné), stojí velkými písmeny na malém bílém panelu u vjezdu na most Swinford Bridge: pět pencí (asi 1,50 Kč) za automobil, 12 pencí (3,50 Kč) za autobus a deset (asi tři koruny) za kamion. Přes most ročně přejedou téměř čtyři miliony vozidel a tím se historická stavba stává dojnou krávou.

V roce 1767 získal lord z Abingdonu povolení postavit most na vlastní náklady, vymínil si však, že bude vybírat mostné, aniž by musel platit daně. Toto privilegium bylo zaručeno zákonem, jenž stále platí.

"Jde o jedinečnou příležitost, jak výnosně investovat a nemuset přitom platit daně," zdůrazňuje aukční síň Allsop, která bude ve čtvrtek most dražit. Odhaduje se, že by mohl být prodán za jeden milion až 1,25 milionu liber (36,4 milionu korun).

Archaické privilegium
Někteří z uživatelů mostu však spatřují v dražbě příležitost, jak zrušit archaické královské privilegium. Proti poplatku zahájili kampaň pod heslem Zrušme mostné. Pod petici za zrušení poplatku se již podepsalo 800 lidí.

"Dražba vyvolává velký zájem, nejen ze strany Britů, ale také potenciálních kupců z kontinentální Evropy, Spojených států, Jamajky a Austrálie," sdělil agentuře AFP zástupce dražební síně Neil Mackilligin. Z mostu podle Allsopu plynul v posledních letech čistý nezdaněný příjem 95.468 až 113.487 liber ročně (2,78 až 3,3 milionu Kč).

"Není to však zisk, který by šel někomu do kapsy," ujišťuje Michael Hawley, zástupce rodiny majitelů mostu. V roce 1994 úřady souhlasily se zvýšením cla ze dvou na pět pencí za podmínky, že rozdíl v příjmu půjde na nezbytné opravy stavby, na níž začíná hlodat zub času.

"Bez mostného by tyto náklady nesli daňoví poplatníci," ujišťuje Hawley a ospravedlňuje tak vybírání mostného.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz